גלולות נגד הריון או תופעה חברתית?

גלולת "היום שאחרי" שינתה את הדרך שבה מתייחסים הילדים שלנו לקיום יחסי מין. מאז החלו לשווק את גלולת "היום שאחרי", בתור גלולה שבה ישתמשו נפגעות אונס. לאחרונה, הפכה הגלולה לפופולרית, במיוחד בקרב נערות צעירות. "גלולות זה משמין", הן מסבירות, והבנים מצדם - "שוכבים עם מישהי ונותנים לה כסף לגלולה"

נדמה לנו שאנחנו יודעים על הילדים שלנו. האהבות הראשונות, הרגלי המין ומערכות היחסים הרומנטיות שלהם. אז נדמה לנו. לאחרונה נחשפו נתוני המכירות של גלולת הפוסטינור, שהפכה לאחד מעשרת המוצרים המבוקשים ברשת הסופר פארם, ומוכיחה לנו כמה אנחנו לא יודעים שום דבר.

"הכרתי ילדה אחת שהייתה עם חבר שלה, והיא לא הייתה יכולה לבקש מאמא שלה גלולות", סיפרה נערה בת 17 מאזור השרון, "אז כל פעם שהיא הייתה שוכבת עם חבר שלה היא הייתה לוקחת פוסטינור".

השימוש בגלולה הפך להרגל

"אנחנו שומעים מיותר ויותר בנות בגילאים שונים שמשתמשות בגלולה הזו כאמצעי מניעה לכל דבר, ולוקחות את זה שוב ושוב למרות שזה לא מומלץ", כך אמרה ד"ר נורית פילו. את דבריה של פילו מאששים דבריו של נער איתו שוחחנו, שסיפר כי "במקום להשתמש בקונדומים, משתמשים בפוסטינור".

הסיבות לשימוש הנרחב בגלולת "היום שאחרי", הן רבות, אך עם זאת עדיין לא ממש מספקות. "גלולות זה ממש משמין", אומרת אחת הנערות. נער אחר אמר בנוגע לגלולות הללו: אפשר לקיים יחסים בלי קונדום כאשר משתמשים בגלולות הללו - אז נהנים יותר ואז לוקחים פוסטינור.

אז מה רע בזה?

ד"ר פילו סיפרה על הסכנות שבשימוש רציף בגלולה. "הגלולה מכילה כמות גדולה של הורמונים, שגוף של נערה בגילאים 14-16 לא תמיד מוכן אליה. בנוסף, בגלל שלא משתמשים בקונדום בגלל שאין חשש מהיריון לא רצוי, ישנה סכנה גדולה לחשיפה למחלות מין". בנוסף לסכנות, שוברת ד"ר פילו מיתוס - הגלולה אינה מבטיחה ב-100% מניעת היריון.

ד"ר דניאל זיידמן, הסביר מדוע למרות כל הסכנות והביקורת על הגלולה, היא נמכרת ללא מרשם. " כל מי שעבד פעם במיון נשים יודע שכולן מגיעות אליו ב-11 בלילה ביום שישי כשקונדום נקרע, ואז אין בתי מרקחת פתוחים. אם אותה אחת תחכה שלושה ימים לראות רופא, ההשפעה של הגלולה תהיה אפסית".

"פתרון קל"

"היום מחפשים סטוצים ולא אהבה ממושכת", מסבירים בני הנוער "רוב הפעמים אנחנו יוצאים למועדונים, שותים ואף אחד לא זוכר מה היה. אחרי זה נזכרים ורצים לקנות את הגלולה ולעשות עם זה משהו". ולסיכום, אולי המשפט שממצה את הבעייתיות שבזמינות הגלולה, ובהפיכתה לאמצעי מניעה מקובל. "הכי קל לשכב עם מישהי, לתת לה 100 שקלים ושתלך לקנות פוסטינור".


חברת תרימה, משווקת פוסטינור מסרה בתגובה: "אנו מודעים לביקורת שיש לחלק מהציבור לאופן שבו מוצגת הפרסומת לגלולת הפוסטינור, סוגיה זו מעסיקה אותנו ואיננו מקלים בה ראש. בכל הפרסומים אנו חוזרים ומדגישים שהגלולה נועדה לשימוש בעקבות תקלה שארעה בזמן קיום יחסי מין, ולא כאמצעי מניעה בלעדי. הגלולה הינה בטוחה לשימוש, וזמינותה חשובה ביותר לצורך השגת יעילותה המרבית."