חשיפה: מהפכת האבטחה בבתי הספר

לאור ריבוי מקרי האלימות בבתי הספר, מגבשים במשרד החינוך ובמשרד לביטחון הפנים תכנית מהפכנית. במקום להתמודד מול איומי פח"ע בלבד, יעברו המאבטחים הכשרה מיוחדת במשטרה ויטפלו בתלמידים מכים. בתמורה תוגדר עבודתם כ"עבודה מועדפת"

משרד החינוך והמשרד לביטחון הפנים מצאו דרך חדשה להתמודד עם האלימות הגואה בבתי הספר: המאבטחים, שעד היום הוכשרו להתמודדות עם פעילות חבלנית, יהיו אלו שיטפלו בילדים ובנערים המתפרעים. בתמורה תוגדר עבודתם כ"עבודה מועדפת".

במסגרת התכנית של השרים יצחק אהרנוביץ' וגדעון סער, שתגובש במהלך השנה הקרובה, לא יסתפקו רק במצלמות אבטחה. מדובר למעשה בשינוי מערכתי כולל של הגדרת תפקיד המאבטח. המשטרה תכשיר את המאבטחים, בעיקר בוגרי שירות קרבי, לסמכויות נוספות והם ישמרו לא רק בכניסה אלא גם מפני קרבות בפנים המוסדות.

בין היתר תינתן להם הזכות להתערב בקטטות תלמידים ולערוך חיפוש בתיקיהם. המהפכה תכלול גם בתי ספר במגזר הערבי, אשר יגודרו ויאובטחו.

אך לפני שהתכנית המהפכנית תצא לפועל ישנם מספר מכשולים שעומדים בפניה. ראשית, יש לעגן אותה במסגרת החלטה ממשלתית. לאחר מכן נדרש אישור תקציב מיוחד ממשרד האוצר. כמו כן, על מנת לוודא שאכן התוצאות המיוחלות יתקבלו - תידרש תכנית הכשרה מתאימה להתערבות מושכלת במקרי אלימות.