מדוע רוצים במשרד הפנים לגרש ילדה בתרדמת?

למרות שסוורה טוטו בת ה-8 נמצאת בתרדמת כבר 7 שנים, במשרד הפנים היא עדיין מועמדת פוטנציאלית לגירוש. חוות דעת רפואית בעניינה טוענת כי ניתוקה ממכשירי ההנשמה יביא בוודאות למותה, אבל למשרד הפנים זה לא מספיק ושם עדיין לא גיבשו החלטה בנושא. "אף אחד לא מבין את המצב שאנחנו נתונים בו", מספר אביה של הילדה

ילדי עובדים זרים. אילוסטרציה (חדשות 2)

כנראה שאין גבול לאטימות: סוורה טוטו בת ה-8, ילדה לעובדים זרים מגאנה, נלחמת על חייה מאז גיל שבעה חודשים. אולם, למעלה משבע שנים לאחר שנחנקה מבקבוק בפעוטון בדרום תל אביב בו טופלה, במשרד הפנים היא עדיין מועמדת לגירוש - וזאת על אף שהיא נמצאת מאז בתרדמת ממושכת. הבוקר פורסם סיפורה של טוטו במעריב.

"אני מיואש", אמר אריק, אביה של טוטו. "הם פשוט מחכים שהילדה שלי תמות ואז יוכלו לגרש אותי", הוא מוסיף. במשרד הפנים טוענים כי טוטו עדיין מועמדת לגירוש למרות מצבה הקשה, וזאת מאחר שהיא לא לומדת במוסד חינוכי רשמי. כבר למעלה משנה נערך דיון בהחלטה אם להעניק לטוטו מעמד על בסיס הומניטרי.

טוטו נולדה ב-2002 לאריק וג'נט, שהגיעו מגאנה ועבדו באזור המרכז. שבעה חודשים לאחר מכן, היא נחנקה בשנתה מבקבוק שהוכנס לפיה. למרות הניסיונות לשקמה, היא מחוסרת הכרה כבר שבע שנים ללא שיפור ממשי במצבה.

כשנה לאחר אותו אירוע טרגי, הפסיק משרד הפנים את אישור השהייה של הוריה של טוטו בישראל, והודיע להם כי הם נדרשים לעזוב את המדינה לאלתר. כל העתירות שהגישו ההורים באמצעות עמותת "רופאים למען זכויות היום" נדחו על הסף על ידי משרד הפנים.

בחודש ינואר הורה בית המשפט המחוזי בתל אביב להחזיר את הדיון בעניינה של טוטו לשולחנו של מנכ"ל רשות האוכלוסין. לפי חוות הדעת הרפואית, ניתוקה של טוטו ממכשירי ההנשמה יביא בוודאות למותה, ולכן לא ניתן לגרשה.

עם זאת, במשרד הפנים טוענים מנגד כי חוות דעת רפואיות שהוצגו מצביעות על כך שלא צפוי שיפור במצבה של טוטו, ומאחר שהיא זקוקה לטיפול סיעודי בלבד, אין מניעה להטיס אותה לארץ מוצאה ולהמשיך את הטיפול בה שם.

"אף אחד לא יודע איזה סבל אני ואשתי עוברים כל יום", מספר אריק. "המצב הזה, שאנחנו לא יודעים אם ייתנו לנו להישאר פה עם הבת שלנו, הוא קשה, ואנחנו לא מפסיקים לחשוב על זה. זאת הבת היחידה שלנו, וכבר כמעט שמונה שנים אני כל יום הולך אליה ומתפלל. כל מה שאנחנו רוצים זה שיקבלו את ההחלטה שתאפשר לנו להישאר לצידה ושהיא תמשיך לקבל את הטיפול", הוא אומר.

במשרד הפנים אמרו אתמול למעריב כי בקשת המשפחה תיבחן בתקופה הקרובה על ידי מנכ"ל רשות האוכלוסין על בסיס הומניטרי ועל סמך חוות דעת רפואית.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק