שר החינוך לגולשי חדשות 2: "הצבת המצלמות בבתיה"ס לגיטימית"

שבוע לפני החזרה ללימודים, השר גדעון סער התארח בצ'ט מיוחד עם גולשי חדשות 2 בפייסבוק. השר הבטיח להצעיד את מערכת החינוך למאה ה-21, הצדיק את הצבת מצלמות האבטחה והבטיח כי הן לא יוצבו בשירותים, וסיפר על הוועדה שבוחנת שינויים במבנה שנת הלימודים וכמובן - האם יקוצר החופש הגדול

גדעון סער. הצטרפו לצ'ט (חדשות 2)

בעוד שבוע ימים ישובו התלמידים לבתי הספר, ובחדשות 2 באינטרנט אנו מלווים אתכם בהכנות האחרונות לחזרה ללימודים. שר החינוך גדעון סער ענה הערב לשאלות גולשי חדשות 2 בפייסבוק ואנו מביאים לכם כמה מתשובותיו.

אחד הנושאים הבוערים שעלו לכותרות בשבועות האחרונים - כוונת המשטרה להציב מצלמות אבטחה בכמה בתי ספר. הנושא עורר סערה ועל כך אמר השר בתשובה לשאלתו של מאור: "הצבת מצלמות בבתי הספר היא לגיטימית לצורך שיפור המוגנות של התלמידים, מניעת אלימות שמירה על רכוש בית ספר מפני ונדליזם וכו'".

"לא מדובר למיטב ידיעתי במצלמות שמותקנות בשירותים או בחדר הכיתה אלא בדרך כלל במצלמות שמוצבות במסדרונות ובחצר של בית הספר. לכן אינני רואה בכך פגיעה בפרטיות ובכל אופן התועלת גדולה בהרבה. כמובן שכל מהלך כזה חייב להיות חלק מתכנית חינוכית".

האם החופש הגדול יקוצר?

הגולש לידור עדני שאל: "האם אתה בעד לקצר את החופש או להאריך את החופש". על כך ענה השר: "באחרונה מונתה ועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר לשעבר שמואל סלבין שתפקידה לבחון את מבנה שנת הלימודים והחופשות במערכת החינוך, על כל מגזריה. ממוצע ימי הלימוד בישראל אינו מין הנמוכים בעולם. יחד עם זאת עולות שאלות של ניצול אפקטיבי של זמן הלימודים וגם של מבנה שנת הלימודים".

"ועדת דברת למשל הציעה לחלק לשני סמסטרים עם חופשות בסוף כל סמסטר במקום חופש אחד גדול. אחד הקשיים היחודים שאנו מזהים זה הזמן הקצר שחולף בין הראשון בספטמבר ובין היציאה לחופשות של חגי תשרי כך שהרצף הלימודי נקטע די במהירות בתחילת שנת הלימודים. הרכב הועדה שמיניתי שכולל גם את ארגוני נציגי המורים יכול לאפשר הגעה לפתרונות מעשיים ולא רק למודלים תיאורטים לאחר שיבחן את הסוגיה לעומק".

השר התייחס גם לשאלות בנושא תכנית הלימוד במתמטיקה: "אנו משקיעים מאמצים רבים בהעלאת רמת הלימודים במתמטיקה בין היתר באמצעות בהתמקצעות מורים שינוים בתוכנית הלימודים, תוספת שעות לימוד בבתי הספר היסודים ובחטיבות הביניים. אני מקווה ומעריך שהמאמצים האלה ישאו פרי".

השר מתייעץ עם בנותיו התלמידות

"אני משתדל מאוד לקחת בחשבון את הזוויות של התלמיד", ענה השר לשאלה ששאל הגולש אביב. "לעיתים אני מתייעץ עם נציגי מועצת התלמידים בשאלות שנוגעות גם לזכויות של תלמידים לעיתים אני מתעניין גם אצל הבנות שלי - אחת שסיימה עכשיות י"ב והשנייה עולה לכיתה ח' ושואל את דעתן. עשיתי את זה בהרבה מאוד נושאים כמו ההצעה לבטל את מועדי ב' במתמטיקה ואנגלית, הצעה שלא קיבלתי וכמו בנושא של התלבושת האחידה ובהרבה מאוד נושאים אחרים".

"אנחנו מתחילים בשנה הקרובה בביצוע תכנית התאמת מערכת החינוך למאה ה-21 אבל עדיין רחוקים ממצב של מחשב נייד לכל תלמיד", השיב השר לגולשת קטרין. "להערכתי בתוך מספר שנים זאת תהיה המציאות בכל מקרה. בנוגע לשאלתך בדבר השביתה אני מעריך כרגע שלא תהיה שביתה בתחילת שנת הלימודים".

הצטרפו עכשיו לדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק וצפו בכל השאלות והתשובות