מסתמן: המדינה תאפשר המשך ההפרדה בעמנואל

פחות מחודש לפתיחת שנת הלימודים ונראה שפרשת עמנואל מגיעה לפשרה, אולם לא לכזו שמקובלת על כל הצדדים: משרד החינוך צפוי לאפשר פתיחת בי"ס פרטי ביישוב ולממן מחצית ממנו. כך יוכלו הבנות של חסידות סלונים ללמוד על פי הקריטריונים הנוקשים שהשאירו את התלמידות הספרדיות מחוץ למערכת. ההחלטה עדיין טעונה אישור בימ"ש

פרשת ההפרדה בעמנואל שהסעירה את מערכת החינוך ואת המגזר החרדי עומדת בפני סיום, כך נראה מפשרה שהושגה בין משרד החינוך לחסידות סלונים.

משרד החינוך החליט לאפשר לחסידות סלונים להקים בית ספר פרטי בעמנואל שנקרא "מוסד פטור" ובו המדינה ממנת רק 50% מהתקציב. הסידור הזה יאפשר להנהלת בית הספר לקבל בנות על פי התקנון המחמיר של החסידות.

ההחלטה הזו עדיין טעונה אישור של משרד המשפטים ובנוסף צפוי להתקיים דיון ב-25 בחודש אוגוסט באולם השופט אדמונד לוי שיכריע סופית בעניין. אם יחליט לקבל את התקנון - הפרשה תגיע לקיצה, אך מנגד קיימת אפשרות שהוא יחליט כי התקנון איננו שיוויוני וכי ההפרדה היא עדיין גזענית - אלא שאז היא תתקיים בתמיכת המדינה.

ההורים מאיימים לפנות לבג"ץ

סגן שר החינוך מאיר פרוש הציע בזמנו לפתור את הסוגיה בעזרת הקמה של סמינרים נוספים, שיהיו מיועדים לבנות הספרדיות, אך הם עדיין לא הוקמו והתלמידות הספרדיות נותרו ללא מענה. בדומה לפרשת עמנואל, הורי התלמידות הספרדיות מאיימים לפנות לבג"ץ אם לא יימצא פיתרון בימים הקרובים, ובינתיים האפליה נמשכת.

פרשת עמנואל נחשפה לראשונה לפני כשלוש שנים, אז דווח במהדורה המרכזית של חדשות 2 על האפליה הגזעית וה"הפרדה הקדושה" בין הבנות הספרדיות לבנות האשכנזיות בבית הספר. במוסד החינוכי הוקמו מחיצות בחצר, קיר חוצץ באמצע המסדרון והוגדרה תלבושת שונה לבנות שלמדו באותו בית ספר.

מאז אותו פרסום, התערב משרד החינוך ואיים בעצירת תקציבים ופגיעה כלכלית במוסד. כשגם זה לא עזר, הוגשה עתירה לבג"ץ והשופטים החליטו פה אחד כי על מרכז החינוך העצמאי להסיר כל סממן, פורמאלי ומהותי כאחד, של תופעת האפליה אשר רווחה בבית הספר.

לאחר שהצעדים שחייב בג"ץ לבצע לא מומשו בפועל, החליטו הוריהן של הבנות האשכנזיות בבית הספר להעביר מבית הספר המפלה - ולהקים "בית ספר פיראטי" לאשכנזיות בבית דירות ביישוב עמנואל. בתום מאבק בבג"ץ שלווה בהפגנת ענק ובמאסר של הורי התלמידות האשכנזיות, הושגה פשרה זמנית לפיה יימצא פיתרון עד תחילת שנת הלימודים בספטמבר הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים כשתהיה התפתחות נוספת בפרשה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק