לא לנשים בלבד: הכירו את הגברים שעוסקים ב"מקצועות נשיים"

נדמה שכבר יצא לכם לשמוע על גברים שעוסקים במקצועות נשיים כמו גנן או רקדן בטן. אבל מה תאמרו על דולה שמלווה נשים ללידה, מורט גבות, או גבר שמקצועו "בונה ציפורניים"? יצאנו לפגוש גברים כאלו – שרובם שונה מאוד מהדימוי שכנראה רץ לכם כרגע בראש

מקצועות נשיים? אין דבר כזה אם תשאלו את נתן, תומר, אלעד, אורן ושי שהרשו לעצמם לחדור לתחומי תעסוקה שמוגדר על ידי רובנו כנשיים. בניגוד לרוב הגברים שאנחנו מכירים הם בחרו לעזוב את הנהיגה בטרקטור ולעסוק בטיפול בילדים, בסידור גבות וציפורניים, ואפילו ללוות נשים במהלך הלידה.

מיכאל הופמן הוא דולה, או דול אם תרצו. דולה מלווה את היולדת בכל מהלך הלידה
ומקלה על מכאוביה. בנוסף היא גם מדריכה את בן הזוג איך להיות שם בשבילה. כבר שבע שנים ששי ביו רוקד ריקודי בטן, אבל רק לפני חודשיים הוא אזר אומץ, וסיפר לאמא שלו, שעדיין לא מתרגלת לרעיון.

במקרה של תומר בונה הציפורניים, לכל אחת מהלקוחות זה היה קצת מוזר בפעם הראשונה, אבל מאז שגילו את תומר, הן לא נותנות לאף אחת אחרת להתקרב להן לציפורניים. "בהתחלה אנשים היו בשוק", מסביר תומר. "הם מדברים בדרך כלל מאחורי הגב, לא בפנים".

"מנהיגת טרקטור לסידור ציפורניים"

בגלגול הקודם שלו, תומר נהג בשופל ובמשאית, היה מסגר, וחלם לפתוח מסעדת פועלים. יום אחד, בלי שום סימנים מוקדמים, הוא התחבר לצד הנשי שלו. אחרי שפרץ את מחסום הפרנץ' תומר חיפש גבר כנגדו. הוא לא תיאר לעצמו שדווקא אלעד, שהיה בתותחנים ולמד מזרחנות באוניברסיטת תל אביב - הוא בדיוק מה שחיפש.

שלא כמו מיכאל, תומר אלעד ושי, אורן עובד מכיתה ו' עם ילדים. הקייטנה שעשה כל שנה ברשפון הייתה הלהיט של הקיץ, שהפך לפני שבע שנים לגן ילדים שהקים במשק של ההורים שלו. "זה הגבר האולטימטיבי. רוב האימהות פה די מאוהבות בו", מספרת אחת האמהות. "אני חושבת שבכל אחת בתוך עצמה, הייתה רוצה לקחת קצת הביתה".

אבל השיא הוא כנראה נתן, שהלוק המחוספס שלו עלול להטעות אתכן, אבל עשרות תל אביביות צעירות ומבוגרות מוכנות להישבע שאלו הידיים הכי עדינות שנתקלו בהן. עם חוט תפירה בפה ופינצטה ביד, נתן דוידוב מורט ומעצב, מסדר לכל אחת את המסגרת של הפנים, כמו שהוא קורא לזה. ולחשוב שפעם הוא היה טרקטוריסט.

אפשר להרים גבה, אבל כנראה שנתן, תומר, אלעד, אורן ושי הם הגבר שרובנו אף פעם לא נהיה. בלי להרגיש פגיעה בגבריות שלהם, הם מרשים לעצמם להגיע למחוזות נשיים שרק שמענו עליהם, ומשאירים את הדעות הקדומות הרחק מאחור.