"ההסתה נמשכת כאילו לא היה רצח"

שנה עברה מאז הרצח בברנוער בו מצאו את מותם שני צעירים ועדיין לא ידוע מיהו הרוצח. אמש ציינה הקהילה הגאה שנה לרצח במצעד זיכרון ובטקס בגן מאיר בתל אביב בו נאמו שר החינוך וח"כ ניצן הורביץ

הקהילה הגאה מציינת שנה לרצח שני הצעירים בברנוער בתל אביב. את האירוע הנורא שצבע את דגל קשת הצבעים באדום, ציינו בטקס זיכרון שהחל בשעה 20:30 בבר נוער, מקום הרצח. בשעה 21:30 נפתח טקס זיכרון בגן מאיר בתל אביב, אותו העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

"קשה להאמין, אבל עברה כמעט שנה מאז אותו ערב מר, בו רוצח נתעב טבח בנערים ברחוב נחמני. חובתנו היא להיאבק על דמותה של החברה הישראלית, חברה חופשית שמוקיעה אלימות וחותרת לשיוויון זכויות", אמר שר החינוך גדעון סער שהגיע לנאום בעצרת.

סער ציין כי בקרוב תחל בבתי הספר תכנית לימוד בנוגע לזהות מינית: "אנחנו פועלים כדי שאלימות על בסיס הומופוביה תוכר כאלימות על בסיס שנאת השונה והאחר. חומרי לימוד הוכנו לבתי הספר והתיכונים".

"ההסתה נמשכת כאילו לא היה רצח"

ח"כ ניצן הורביץ נאם בעצרת ואמר: "ההסתה נמשכת כאילו לא היה רצח. הסתה של נבחרי ציבור, של חברי כנסת, אפילו בימים האלה במלאת שנה לרצח. לפני יומיים בירושלים סגן ראש העיר שמקבל משכורת מהמדינה מרשה לעצמו לדבר על בני הקהילה הזאת כאילו הם סוטים, חולים, אנשים מעוותים ורוב עמיתיו מחרישים".

"בעיצומו של מצעד הגאווה בירושלים הותקפו מספר אנשים והותקפו באגרופים", תיאר ח"כ הורוביץ סיפור פחות מוכר ממצעד הגאווה שנערך שלשום. "הם הלכו לתחנת המשטרה ושם לא התייחסו לתלונות שלהם. חברים יקרים, תל אביב היא לא מדינת ישראל. ולצערי הגדול, בבאר שבע, בדרום ובצפון אנו עדים לאלימות יום-יומית כלפי הקהילה".

ח"כ הורביץ המשיך: "אני מקבל אישית כל כך הרבה פניות מצעירים במצוקה שמוצאים עצמם ברחוב. וזה אחרי הרצח. ואחרי כל המילים היפות ששמענו. ולכן אני אומר היום שדי לנו במילים היפות ודי לנו בהבטחות. אנחנו רוצים מעשים ומעשים של ממש".

הורוביץ סיכם ואמר: "נגרום לכך שכל אחד שירצה לחיות על פי דרכו ולהגיד להורים שלו, לחברים שלו, בצבא – "אני הומו, אני לסבית, אני טרנס".

"ידוענים הרגישו צורך לצאת מהארון בגלל הרצח"

יניב ויצמן, חבר מועצת עיריית תל אביב ויועץ ראש העיר לענייני הקהילה הגאה אמר בשיחה עם גלי צה"ל, כי השנה הזו הייתה מאוד משמעותית עבור הקהילה הגאה. "בעקבות הרצח היו ידוענים שחשו צורך לצאת מהארון ויצאו מהארון", אמר. גם הוא, כמו רבים אחרים בקהילה, מצטערים על כך ששנה אחרי הרצח עדיין אין קצה חוט לגבי זהותו של הרוצח.

בעצרת הזיכרון המרכזית השתתפו משפחות הנרצחים, הפצועים, חניכים ומדריכים מהברנוער, בעצרת דיברו רז מישקין שנפצע קשה בפיגוע הרצח ומרותק לכסא גלגלים שנשא דברים בשם הנפגעים, ח"כ ניצן הורוביץ, יניב ויצמן, יו"ר אגודת הלהט"ב מר מייק המל ואיילה כץ – יו"ר תהל"ה, ארגון תמיכה בהורים, שבנה נרצח באירוע. קורין אלאל והראל סקעת הופיעו.

המפכ"ל: הרצח יפוענח

מוקדם יותר השבוע אמר מפכ"ל המשטרה דודי כהן כי עדיין אין התפתחות בחקירת הרצח, אך הוא ציין כי הוא "עדיין מאמין שהרצח בבר נוער יפוענח", והוסיף כי למרות שאין התפתחות בחקירת הרצח שאירע לפני כשנה בתל אביב, היא לא יורדת מסדר היום.

במשטרה עדיין מנסים להבין מיהו אותו אדם לבוש שחורים שתועד עוזב רץ סמוך למועדון הנוער בתל אביבי שניות לאחר הטבח במקום? ייתכן מאוד שמדובר במפגע שריסס ביריות את בני הנוער במועדון, מה שהביא לרציחתם של שניים מהם ולפציעתם של 10 נוספים.

כחלק מחקירת הפיגוע, אספה המשטרה את מצלמות האבטחה מבתי העסק סביב למועדון ההומו-לסבי במרכז תל אביב. המרחק ואיכות הצילום מקשים ללמוד יותר מדי על זהותו של היורה, אם אכן מדובר בו. המשטרה עדיין חוקרת ומנסה להבין כיצד נכנס אדם חמוש לתוך הבניין, ירד לקומת המרתף, ירה לכל עבר ואחר כך יצא בלי שאף אחד הצליח להבחין בו.

ההרוגים: ניר כץ וליז טרבושי

שני הצעירים שנהרגו בפיגוע הירי שאירע בליל היום הראשון באוגוסט האחרון הם ניר כץ ז"ל (26) תושב גבעתיים, וליז טרבושי ז"ל (17) מחולון. כץ היה מדריך בארגון הנוער הגאה וטרבושי אחת החניכות שהגיע אמש למפגש ברחוב נחמני בעיר.

מלבד ההרוגים, נפצעו בתקרית עוד 10 צעירים. שניים מהם אושפזו בבתי החולים איכילוב ו-וולפסון בתל אביב במצב קשה מאוד וארבעה במצב קשה. ארבעה פצועים נוספים פונו מזירת הרצח במצב קל עד בינוני.

רוצים לקבל עוד עדכונים לפייסבוק שלכם? הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

ירי בלב ת"א - סיקור מיוחד:

עדי ראייה: זה נראה כמו טבח 

זעם בקהילה ההומו-לסבית: טבח של שנאה

הווידאופדיה: מצעד הגאווה