אחרי עמנואל: אפליה עדתית גם במודיעין עילית

פרשת עמנואל עדיין לא הגיע לסופה, ומתברר שגם במקומות אחרים בארץ דוגלים בהפרדה עדתית. תלמידות ספרדיות שעולות לכיתה ט' לא מתקבלות לסמינר במודיעין עילית, זאת למרות שכל הבנות האשכנזיות כבר קיבלו תשובה חיובית. ההורים מאיימים לפנות לבג"ץ

פרשת ההפרדה העדתית בעמנואל עדיין לא נפתרה סופית, וכבר מתעוררת בעיה חדשה עם ריח מוכר במגזר החרדי. הפעם היא עוסקת בסמינר לבנות שעולות לכיתה ט' ביישוב החרדי מודיעין עלית, הידוע גם בשם קריית ספר.

מדובר ב-25 תלמידות ספרדיות שעולות לכיתה ט', שנרשמו לסמינר לבנות במקום, אך בניגוד לחברותיהן האשכנזיות - אף אחת מהן לא קיבלה עדיין תשובה חיובית.

ההורים מאיימים לפנות לבג"ץ

סגן שר החינוך מאיר פרוש הציע לפתור את הסוגיה בעזרת הקמה של סמינרים נוספים, שיהיו מיועדים לבנות הספרדיות, אך נכון להיום - כחודש לפני פתיחת שנת הלימודים - הם עדיין לא הוקמו והתלמידות הספרדיות נותרו ללא מענה. בדומה לפרשת עמנואל, הורי התלמידות הספרדיות מאיימים לפנות לבג"ץ אם לא יימצא פיתרון בימים הקרובים, ובינתיים האפליה נמשכת.

פרשת עמנואל נחשפה לראשונה לפני כשלוש שנים, אז דווח במהדורה המרכזית של חדשות 2 על האפליה הגזעית וה"הפרדה הקדושה" בין הבנות הספרדיות לבנות האשכנזיות בבית הספר. במוסד החינוכי הוקמו מחיצות בחצר, קיר חוצץ באמצע המסדרון והוגדרה תלבושת שונה לבנות שלמדו באותו בית ספר.

מאז אותו פרסום, התערב משרד החינוך ואיים בעצירת תקציבים ופגיעה כלכלית במוסד. כשגם זה לא עזר, הוגשה עתירה לבג"ץ והשופטים החליטו פה אחד כי על מרכז החינוך העצמאי להסיר כל סממן, פורמאלי ומהותי כאחד, של תופעת האפליה אשר רווחה בבית הספר.

לאחר שהצעדים שחייב בג"ץ לבצע לא מומשו בפועל, החליטו הוריהן של הבנות האשכנזיות בבית הספר להעביר מבית הספר המפלה - ולהקים "בית ספר פיראטי" לאשכנזיות בבית דירות ביישוב עמנואל. בתום מאבק בבג"ץ שלווה בהפגנת ענק ובמאסר של הורי התלמידות האשכנזיות, הושגה פשרה זמנית לפיה יימצא פיתרון עד תחילת שנת הלימודים בספטמבר הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים כשתהיה התפתחות בפרשה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק