מדברים רוסית, מרגישים הכי יהודים

כאלף ישראלים מהמגזר הרוסי לוקחים חלק בפסטיבל מיוחד בירושלים שמבקש לחזק את הזהות היהודית והזיקה למדינת ישראל. איך עושים זאת? על ידי חידוש מסורת הלימוד העתיקה

פסטיבל לימוד מיוחד מתקיים השבוע בירושלים, במטרה לחזק את הזיקה לארץ ישראל בקרב צעירים יהודים דוברי רוסית. הנושא שילווה את האירוע, בו ייקחו חלק נשיא המדינה שמעון פרס ופרופ' ישראל אומן, הוא תרומתם הייחודית של חתני פרס נובל יהודים ממזרח-אירופה וישראלים לתרבות העולם.

כאלף ישראלים מהמגזר הרוסי בהם אמנים, משוררים, מוסיקאים ואנשי ציבור ישתתפו בפסטיבל שייערך בין הימים רביעי לשישי. בנוסף לתכנית היומית הפסטיבל יתקיימו במהלכו שני ערבי תרבות גדולים, ערב הוקרה לחתני פרס נובל במעמד נשיא המדינה, שרים, ח"כים ומכובדים נוספים מהארץ ומהעולם ואירוע הצדעה ל-20 שנות העלייה הגדולה מברית המועצות.

הפסטיבל נערך במסגרת 'לימוד-חמ"ע', שהוא פרויקט חינוכי-תרבותי ייחודי לצעירים יהודים דוברי רוסית ברוסיה, אוקראינה, ארצות הברית וישראל. הפרויקט נוסד לפני כחמש על ידי חיים צ'סלר, שמבקש לחזק את הזהות היהודית והזיקה למדינת ישראל על ידי חידוש מסורת הלימוד היהודית העתיקה.

"נחשפתי לפרויקט בפעם הראשונה כשהוזמנתי לסקר את כנס לימוד בבירובידז'אן בספטמבר 2009", סיפר יו"ר הכבוד של הפסטיבל ירון דקל.  "מאז אני שמח לעזור ולתת כל מה שאני יכול, כאחד שנולד, חי ורואה את העתיד שלו, כאן, בישראל".