תחקיר: למה המדינה מממנת במיליונים אגודות להחזרה בתשובה?

ברחבי הארץ פועלים ארגונים רבים להחזרה בתשובה. כמה מהם מתוקצבים במיליוני שקלים על ידי משרד החינוך, תחת הכותרת "לימודי תורה במסגרות בלתי פורמליות". אבל בכנסים של הארגונים האלה נשמעים דברים שספק אם מערכת החינוך עומדת מאחוריהם

יום שני בערב, שכונת ארנונה בירושלים. בבית הכנסת מתקבצים דתיים וחילונים שהיה להם ערב פנוי ונענו למודעה של ארגון "ערכים", שמזמינה אותם לשמוע הרצאה על יהדות. ההרצאה של הרב נמשכה כמעט שעתיים.

אחרי שהרב מסביר מדוע היהדות היא הדת היחידה שהגיעה מידי שמיים ולמה חייבים לשמור מצוות, הוא גם נימק מדוע הדתות האחרות נחותות. "הערבים מקולקלים, מג'נונים, עכברים", הוא אומר בהרצאתו.

תתפלאו לשמוע אבל את המסרים האלה מממנת מדינת ישראל, שכ-21% מתושביה הם ערבים. מדי שנה מתקצב משרד החינוך גופים שעוסקים בקיום שיעורי תורה והרצאות בחינוך הבלתי פורמלי, או במילים אחרות "החזרה בתשובה".

תחת הסעיף הזה נמצאים המוסדות הבאים, המתוקצבים במיליוני שקלים מהמדינה : "ערכים" - 671,406 שקלים, "נעשה ונשמע" - 186,019 שקלים, "מעיינה של תורה - 3,450,257 שקלים, "תודעה" - 2,310,197 שקלים ו"תורה ויהדות לעם" - 4,973,053 שקלים.

משרד החינוך: "המסרים שונים לחלוטין מאלו שאנו מנסים להנחיל"

בין המרצים הרבים של ערכים נמצא גם הבדרן יהודה ברקן, שנעזר בארגון בתהליך החזרה בתשובה, וכיום מנסה לשכנע אחרים ללכת בעקבותיו. בתקופה האחרונה מתפתחת התנגדות לתופעה. "ההרצאות הללו תמימות, אבל המסרים מאוד בעייתיים", אומרת חני אשד, שבתה חזרה בתשובה וכיום אין ביניהן קשר. "אחר כמה הרצאות הילדים מתנתקים".

הרצאות כאלה מתקיימות מדי ערב במקומות שונים ברחבי הארץ ומוקרן בהן גם סרטון שמספר על פעילות הארגון ומטרתו לגרום לכם לפתוח את הכיס. "החזרנו 600 אלף איש בתשובה", נאמר בין השאר בסרטון. "גם ילדים חוזרים בתשובה דרך 'ערכים'".

במשרד החינוך נמסר הערב בתגובה לכתבה: "בימים שבהם משרד החינוך סובל ממחסור תקציבי חמור, מיליונים זורמים מדי שנה לארגונים עלומים שאיש לא מפקח על פעילותם, והמסרים שהם מעבירים לבני נוער שונים לחלוטין מאלה שמערכת החינוך מנסה להנחיל".

מארגון "ערכים" נמסר בתגובה: "הארגון פועל להסברת ערכי היהדות וההיסטוריה היהודית לציבור מבוגרים ובעלי בחירה חופשית, באופן פתוח וסובלני ביותר. אין כל מסר בפעילות שלנו הסותר את מערכת החינוך הפורמלית".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק