סטודנטים בישראל: המרצים מזלזלים בנו

הסטודנט הישראלי קורא במהלך השיעור עיתון, מדבר בסלולרי ומסרב לצאת מהכיתה כשהמרצה מבקש זאת ממנו, כך עולה ממחקר חדש בקרב מאות סטודנטים ואנשי הסגל האקדמי. הסטודנטים מצידם התלוננו כי המרצים מאחרים לשיעורים ומזלזלים בהם. תמונת מצב של ההשכלה הגבוהה בישראל

סטודנטים שהשתעממו מהשיעור, ארכיון (חדשות 2)

מה באמת מתרחש בכיתות ההשכלה הגבוהה בישראל? מחקר חדש שנערך במכללת עמק יזרעאל, בקרב מאות סטודנטים ומרצים ברחבי הארץ, מראה כי הסטודנטים בישראל אינם רוחשים כבוד לחברי הסגל האקדמי שלהם ואילו הם מזלזלים בסטודנטים הצעירים.

נתוני המחקר מראים כי סטודנטים משוחחים ביניהם ללא הרף במהלך השיעור, עונים לטלפון הסלולרי באמצע ההרצאה, אוכלים ושותים באודיטוריום, קוראים עיתון ומפהקים בפה מלא מול המרצים. כאשר סטודנט מתבקש לצאת מהשיעור מפני שהפריע הוא מסרב לצאת מהכיתה, הנימוק: שילמתי על הקורס ומגיע לי להיות כאן.

הסטודנטים מצידם התלוננו על יחס מתנשא מצד המרצים כמו חוסר כבוד, איחור לשיעורים, אי השלטת סדר בכיתה ואי עדכון הסילבוס של מערך השיעור. עוד טוענים הסטודנטים כי התחושה היא שהמרצים מתייחסים להעברת השיעורים כנטל משעמם.

ד"ר יסעור בורוכוביץ', ראש החוג לשירותי אנוש במכללה האקדמית עמק יזרעאל, מספרת לעיתון "ידיעות אחרונות" כי המחקר בנושא יחסי סטודנטים - מרצים התפתח בשנים האחרונות בעיקר על רקע האלימות והרציחות בקמפוסים בארה"ב , אך בישראל, היא מוסיפה, לא היו מקרים קיצוניים כאלה עדיין.

המחקר גילה, בין היתר , כי אחד המניעים לחוסר הכבוד בפקולטות השונות, הוא פשוט חוסר עניין בין שני הצדדים.