מדליפי הבגרות: כותבת השאלות ומרצה בטכניון

הותר לפרסום: המשטרה עצרה את ארז כהן, מרצה בטכניון ומורה למתמטיקה ברשת "אנקורי", בחשד שהדליף את השאלונים לתלמידים. יחד עמו חשודה בפרשה רחל קדם, מורה החברה בוועדה שחיברה את הבחינות, שפנתה אליו כדי שיעבור על השאלונים. משרד החינוך: "לקח ערכי וחינוכי חשוב"

הותר לפרסום: מי שגרמו לדליפת השאלות של בחינת הבגרות במתמטיקה, על פי החשד, הם רחל קדם, מורה החברה בוועדה שחיברה את הבחינות, וארז כהן, מרצה למתמטיקה בטכניון ומורה ברשת "אנקורי", שעל פי החשד העביר את השאלות לתלמידים. קדם נחקרה באזהרה ואילו כהן ותלמיד שלו נעצרו ושוחררו בתנאים מגבילים.

רוצים לקבל לפייסבוק שלכם את כל החדשות על בחינות הבגרות כולל תוצאות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חוקרי מפלג ההונאה במשטרת ירושלים חקרו בימים האחרונים עשרות תלמידים, מורים ואנשי משרד החינוך, והצליחו לפענח את הדלפת בחינת הבגרות.

על פי החשד, קדם פנתה לארז כהן, מורה למתמטיקה ברשת אנקורי, וביקשה ממנו לעבור על השאלונים – זאת בניגוד להנחיות משרד החינוך ולא אישור כלשהו. כהן העביר את השאלונים לתלמיד שלו, ואותו תלמיד החל למכור את השאלון תמורת מאות שקלים.

העברת השאלות למורה מאנקורי התרחשה ב-5 מבחני הבגרות האחרונים לכל הפחות, כך חושדת המשטרה.

ד"ר חנה פרל, המפקחת על לימודי המתמטיקה במשרד החינוך, העידה היום במשטרת ירושלים ולאחר מכן אמרה לכלי התקשורת: "אני סומכת על המשטרה שתעשה את העבודה היטב".

משרד החינוך: "בפענוח הפרשה יש לקח ערכי חשוב"

ממשרד החינוך נמסר בתגובה בשעות הצהריים: "משרד החינוך מברך את משטרת ישראל על טיפולה היעיל והמהיר בתלונת המשרד בדבר הדלפת בחינת הבגרות במתמטיקה. בפענוח הפרשה יש לקח ערכי וחינוכי חשוב".

"טוהר הבחינות הוא עקרון שיש לחזקו במעשים, כפי שבא הדבר לידי ביטוי בפעולות שנקט משרד החינוך בעניין בחינת הבגרות: הגשת התלונה למשטרה וההחלטה שלא לקיים את הבחינה במתכונתה המקורית על בסיס שאלונים שדלפו, נמכרו ונסחרו לנבחנים".

"פענוח הפרשה והממצאים אשר פורסמו על ידי המשטרה, מעידים כי החלטות המשרד בעניין בחינת הבגרות נשענו על תשתית עובדתית. יצויין, כי השר לביטחון פנים עדכן הבוקר את שר החינוך בממצאים העיקריים העולים מהחקירה".

סערת הדלפת הבגרות

בשבוע שעבר נחשף כי מבחן הבגרות במתמטיקה ל-4 יחידות, הגיע לידיהם של תלמידים לפני מועד הבחינה. עלה החשש כי גם שאלוני בגרות בנושאים אחרים הודלפו לידי תלמידים. בנוסף נבדק אם הבחינות שהודלפו פורסמו בפייסבוק, אך עד כה לא נמצאו לכך ראיות.

מחקירה הראשונית עלה כי טופס הבחינה במתמטיקה הודלף מתוך מרכז הבחינות. על פי הערכה, אחד העובדים במקום הוציא את המבחן בניסיון להרוויח כסף ממכירתו לתלמידים העתידים לגשת למועד הקרוב.

המורה ד' ממרכז הארץ, שפוצץ את הפרשה סיפר, כי לאחר שהבין שברשות אחד מתלמידיו טופס הבחינה, הוא משוכנע שזהו רק קצה הקרחון של תופעה רחבה. "זה חבר מביא חבר", סיפר ד' בראיון לערוץ 1 והוסיף: "הבחינה יצאה החוצה וזה לא רק השאלון הספציפי הזה".

לדבריו של המורה, התלמיד אשר מסר לו את המידע טען כי גם שאלונים במקצועות אחרים הגיעו לידיהם. ממשרד החינוך נמסר כי הם בודקים שמועה לפיה הבחינה שהודלפה במתמטיקה אף פורסמה על ידי תלמידים ברשת החברתית הפופולארית פייסבוק.

פרשת הבגרות במתמטיקה - סיקור נרחב:

הבגרות במתטיקה: שלב העצומות

גם בשנה שעברה נגנבה הבגרות במתמטיקה

מיוחד: פתרון בחינת הבגרות במתמטיקה

מורים למתמטיקה: בחינת הבגרות היתה קשה מדי

צפי: קושי בהפצת הבגרות במתמטיקה

חשש: בגרויות נוספות פורסמו בפייסבוק

סערה ברשת בעקבות הדלפת הבגרות במתמטיקה

הדיווח הראשון: הבחינה במתמטיקה הודלפה