פרשת הבגרות במתמטיקה: שלב העצומות

פרשת הבגרות במתמטיקה שהתקיימה ממשיכה להסעיר את התלמידים: 6 עצומות נגד הבחינה הוקמו מאז אתמול ברשת. הדרישות ממשרד החינוך: לקבל פקטור בציון הסופי, להסתמך על ציוני המגן, לשנות את נהלי האבטחה, וגם: להעניש את הגנבים

בחינת הבגרות במתמטיקה בתיכונים ברחבי הארץ כבר הסתיימה, אך הרוחות בקרב התלמידים עדיין סוערות. שש עצומות הוקמו מאז אתמול ברשת בטענה שהבחינה התנהלה באופן שלא מאפשר לעבור לסדר היום.

מיוחד: צפו בפיתרון בחינת הבגרות במתמטיקה

רוצים לקבל לפייסבוק את כל החדשות על בחינות הבגרות כולל תוצאות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העצומה העיקרית שמובילה את המאבק זכתה ליותר מ-4,500 חתימו עד כה. "הבגרות הוגשה לתלמידים באיחור של כשעה, כשכולם שרויים במצב לא נודע ובלחץ. איבוד הריכוז לא איחר לבוא", כתבו התלמידים בדרישה לקבל תוספת נקודות אוטומטית (פקטור). "אילו משרד החינוך היה שומר על הבגרויות ועל עובדי המדפיס הממשלתי ביתר אבטחה, כל זה לא היה קורה והבגרות של 4 יח"ל, לא היה מודלפת. משרד החינוך תרם למצב ולכן הוא צריך גם להיות אחראי לו".

עצומה אחרת מתייחסת לטענה שנשמעה על כך שרמת הקושי של הבחינה הייתה גבוהה מהרגיל, כפי שאמר אתמול גם מורה המתמטיקה המיתולוגי יואל גבע. "לא הגיוני שבגלל טעות של משרד החינוך אנחנו, התלמידים, ניענש!", כתבו היוזמים. "הטפסים 004 ו-007 (וגם האחרים) היו קשים באופן לא הגיוני". עצומה זו מצטרפת לקריאה להסתמך על ציוני המגן.

לצד העצומות שקוראות להקל על התלמידים, ישנה גם עצומה הפוכה שדורשת לשלול זכאות לתעודת בגרות מגנבי בחינת הבגרות במתמטיקה. "התלמידים שגנבו את בחינת לא רק שביצעו עבירה פלילית, אלא שחיבלו במהלך התקין של בחינת הבגרות ופגעו משמעותית באלפי תלמידים בישראל. אנו, תלמידי ישראל שנפגעו מהעבירה, ומרגישים שהיא נעשתה לא רק כלפי המדינה ומשרד החינוך אלא גם אישית כלפינו, דורשים שגנבי בחינת הבגרות יענשו במלא חומרת הדין, ועונש ההולם עבורם יהיה שלילתם מזכאות לבחינת בגרות, על פי עקרונות המידה כנגד מידה".

החשש התממש: אתר משרד החינוך קרס

התסריט ממנו כולם חששו התממש אתמול לאחר שאתר הורדת בחינת הבגרות במתמטיקה קרס. למרות הניסיון לקיים את בחינת הבגרות במועדה, עשרות בתי ספר ברחבי הארץ דיווחו כי הם נתקלו בקשים בהורדת מבחני הבגרות מהאתר המיוחד של משרד החינוך.

למרות ההיערכות הרבה, נראה שהשמחה הייתה מוקדמת מדי: אמנם ישנם בתי ספר שהצליחו להוריד את הבחינה שניות לפני הקריסה, אבל במקביל התקבלו תלונות רבות על בתי ספר שלא הצליחו לצפות בטופס. עם תום הבחינה נפרסם כאן באתר חדשות 2 באינטרנט פיתרון לשאלון הבחינה ברמת 3, 4 ו-5 יחידות, עליו ענו מורים מבית הספר "לחמן".

במשרד החינוך הודיעו כי בשלב זה כל התלמידים שאמורים להיבחן קיבלו את הטפסים. המשרד יצא במסר מרגיע לאלו שהחלו את הבחינה באיחור - אלו שיזדקקו לכך יקבלו תוספת לזמן הבחינה. בנוסף, כל השאלונים שתוכננו להיפתח בשעות המאוחרות יותר אחר הצהריים והערב נדחו בשעה אחת מהמועד המקורי.

מנהלי בית הספר ברחבי הארץ יצאו היום למרוץ נגד הזמן כדי לאפשר את קיומה של בחינת הבגרות המתוכננת במתמטיקה כסדרה ופעלו במרץ על מנת לשכפל מספיק עותקים. אבל לא רק המורים התכוננו לבחינה. אלפי תלמידים ניצלו אמש את השעות האחרונות כדי להתכונן למבחן. 

מומחי מחשבים: "אפשר לפרוץ לאתר של המבחן"

מנהלים ומורים רבים ברחבי הארץ הביעו כבר אתמול חשש כבד שלא יצליחו לעמוד במשימה. "מה יקרה אם תהייה הפסקת חשמל, האינטרנט ייפול או שהמדפסת תיתקע? כל תקלה קטנה תגרום לעיכוב הבחינה" אמר אחד המנהלים. "כל העיכובים הללו מוסיפים על הלחץ הרב ממילא של התלמידים ומורידים את כושר הריכוז שלהם", הוסיפה מורה אחרת.

מומחי מחשבים הזהירו אתמול מדליפה נוספת - הפעם דרך האינטרנט. משרד החינוך טוען שמערך האבטחה של משרד החינוך הוא מהמתקדמים והבטוחים בעולם. אולם, מומחי מחשבים טוענים כי מי שבאמת ישקיע, יצליח לפרוץ לאתר של משרד החינוך ולמצוא את שם הבחינה המבוקשת.