הצעת חוק: יחסי מין - רק מגיל 16

האם יגדיר החוק מחדש מה "הגיל בו כבר מותר"? הצעת חוק שתוגש היום למזכירות הכנסת תדרוש להעלות את גיל המינימום לקיום יחסי מין בישראל מ-14 ל-16. יוזם החוק, ח"כ שאמה (הליכוד): "בני בן 14, אני נחרד לדעת שנערים בגילו כבר מקיימים יחסי מין"

מחקרים בישראל ובעולם מראים כי בחלוף השנים הולכים ויורדים הגילאים בהם חווים נערים את התנסותם המינית הראשונה. הצעת חוק חדשה שתוגש היום למזכירות הכנסת מנסה להיאבק בתהליך, ולקבוע כי נערים רק מגיל 16 יוכלו לקיים יחסי מין. כיום מאפשר החוק לנערים כבר בגיל 14 להתנסות מינית.

יוזם החוק, ח"כ כרמל שאמה (הליכוד), טוען כי בכך תיישר ישראל קו עם המצב הקיים במדינות אחרות בעולם כמו ארצות הברית, בריטניה, הולנד, בלגיה, נורווגיה ופינלנד. "בני חגג בשבוע שעבר יום הולדת 14", מצוטט הבוקר ח"כ שאמה בעיתון "מעריב". "כאב, אני נחרד רק מלחשוב שילדים וילדות בגילו מקיימים יחסי מין".

ענישה מידתית לעוברים על החוק

מלבד העלאת גיל המינימום לקיום יחסים בהסכמה, כוללת הצעת החוק גם סעיף האוסר קיום יחסי מין בין נערים לנערות בגילאי 16-17 לבין בן זוג המבוגר מהם בעשר שנים ויותר. כך למשל, אדם בן 28 לא יוכל לקיים יחסי מין עם אדם בגיל 16 וחצי.

עם זאת, על פי הצעת החוק, הענישה כלפי קטינים שיעברו על החוק תהיה מידתית ובתיאום עם שירותי הרווחה.