גם בשנה שעברה נגנבה הבגרות במתמטיקה

חשבתם שרק השנה התחוללה שערוריית גניבת טופס בחינת הבגרות במתמטיקה? תחשבו שוב. מתברר שגם בשנה שעברה נמצאו פתרונות מצולמים של הבחינה בכמה יישובים בצפון. משרד החינוך פנה אז למשטרה אולם החקירה נסגרה מחוסר ראיות. והשנה: אחרי כל הדחיות והתקלות, מורים למתמטיקה טוענים כי הבחינה פשוט הייתה קשה מדי

בימים האחרונים התהדר משרד החינוך בכך שב-60 השנים האחרונות הודלפה בחינת הבגרות רק פעמיים, אלא שעכשיו מתברר שזה לא כל כך מדוייק.

רוצים לקבל לפייסבוק את כל החדשות על בחינות הבגרות כולל תוצאות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מיוחד: צפו בפיתרון בחינת הבגרות במתמטיקה

רק בשנה שעברה התלונן במשטרה סגן מנהל אגף הבחינות במשרד החינוך, ידידיה בן שמחון, על כך שכמה שעות לפני בחינת הבגרות במתמטיקה נמצאו פתרונות מצולמים של המבחן ביישובים נצרת ואבו-סנאן. על פי החשד, טופס הבחינה נגנב בסיוע של עובדי דואר מקומיים שסחרו במבחנים בתמורה ל-400 עד 1500 דולר לתלמיד.

המשטרה זימנה אז שני חשודים לחקירה תחת אזהרה בנושא, אולם בסופו של דבר לא הצליחו להוכיח את החשדות והמשטרה סגרה את התיק מחוסר ראיות. במשרד החינוך לא ביטלו אז את הבחינה אלא החליפו את השאלונים ביישובים בהם מדובר.

ממשרד החינוך נמסר היום בתגובה לידיעה כי "בכל פעם שמתעורר חשד לפלילים בעניין טוהר הבחינות אנו פונים למשטרה, כך נעשה גם במקרה הזה".

מורים למתמטיקה: הבחינה היתה קשה מדי

לאחר אינספור תקלות יצאה לדרך בחינת הבגרות במתמטיקה בתיכונים ברחבי הארץ, אך לטענת רבים רמת הקושי שלה היתה גבוהה מהרגיל. מורים למתמטיקה מרחבי הארץ מספרים כי להערכתם הנבחנים היום התקשו מאוד בפתרון הבחינות.

לטענת מורה המתמטיקה המיתולוגי יואל גבע, חלק מהשאלונים שחוברו היו קשים מאוד. "שאלון 004 ו-007 הם קשים, וגם שאר השאלונים הם לא פיקניק", טוען גבע ומוסיף, "הם לא רק קשים הם גם מתישים, ארוכים, וכוללים הרבה מאוד עבודה". לדבריו, רמת שאלון 002 של 3 יחידות היה "בסדר גמור", וכי שאלוני 003 ו-006 היו קשים עד בינוניים.

גבע הוסיף כי "המבחן הזה בין השאר לתלמידים טובים מאוד הוא בסדר יחסית, אבל לתלמידים בין בינוניים לטובים מאוד קשה להם". לדבריו אין זו שאלה של "יודע - לא יודע", אלא מדובר הרבה מאוד עבודה. "הבחינות שנעשות בשנים האחרונות דורשות הרבה עבודה וזה מתיש. אנשים יישבו עד 9 בערב וזה לא פשוט", אומר גבע.

שלמה שמש, רכז בגרות מתמטיקה בתיכון "מרחבים" ומורה בבית הספר "לחמן" אמר בשיחה עם ערוץ החדשות כי "רמת הבחינות ב-3 וב-5 היא בסדר, אך הבחינה ברמת 4 יחידות לימוד קשה מדי". שמש אמר כי הרבה שנים הוא לא זוכר תרגילים ברמה הזאת: "יש שם תרגיל ארוך ומאיים, אני מעריך שהתלמידים היום יתקשו מאוד".

דלית שטראובר, מנהלת מחוז תל אביב במשרד החינוך סיפרה לערוץ החדשות: "הבחינה יצאה לפועל אחרי עומס מאוד גדול, שנוצר בבוקר עם כניסת המנהלים לאתר. המשרד הצליח להתגבר על ה"פקק תנועה" הזה שנוצר ברשת תוך חצי שעה", אמרה.

לדברי שטראובר "בכל המקומות הבחינה התקיימה כסדרה ולקראת המבחנים הבאים היום, המבחן השני והשלישי, כבר כל בתי הספר למבחן ערוכים לאחר שהתגברו על תקלת העומס". לגבי הטענות אודות מבחן קשה מהרגיל הגיבה שטראובר: "אני שומעת את הדברים מידי שנה, יש תלמידים שיוצאים וחשים כך ויש כאלה שחשים אחרת, אבל השאלון היה ברמה זהה לשנים קודמות".

החשש התממש: אתר משרד החינוך קרס

מוקדם יותר היום התממש התסריט ממנו כולם חששו ואתר הורדת בחינת הבגרות במתמטיקה קרס. למרות הניסיון לקיים את בחינת הבגרות במועדה, עשרות בתי ספר ברחבי הארץ דיווחו כי הם נתקלו בקשים בהורדת מבחני הבגרות מהאתר המיוחד של משרד החינוך.

למרות ההיערכות הרבה, נראה שהשמחה הייתה מוקדמת מדי: אמנם ישנם בתי ספר שהצליחו להוריד את הבחינה שניות לפני הקריסה, אבל במקביל התקבלו תלונות רבות על בתי ספר שלא הצליחו לצפות בטופס.

הבחינה שהודלפה - סיקור מיוחד:

מורים למתמטיקה: בחינת הבגרות היתה קשה מדי

מיוחד: פתרון בחינת הבגרות במתמטיקה

טופס הבחינה הודלף? לא בטוח!

חשש: בגרויות נוספות פורסמו בפייסבוק