מורים למתמטיקה: בחינת הבגרות היתה קשה מדי

אחרי שאלפי תלמידים החלו את בחינת הבגרות באיחור ניכר ומשרד החינוך הבטיח לאפשר תוספת זמן בשל התקלות, מתגלה האימה האמיתית. יואל גבע טוען כי מדובר במבחן קשה במיוחד: "חלק מהשאלונים הם קשים מאוד, והם לא רק קשים הם גם מתישים, ארוכים, מדובר בהרבה מאוד עבודה"

לאחר אינספור תקלות יצאה לדרך בחינת הבגרות במתמטיקה בתיכונים ברחבי הארץ, אך לטענת רבים רמת בקושי שלה היתה גבוהה מהרגיל. מורים למתמטיקה מרחבי הארץ מספרים כי להערכתם הנבחנים היום יתקשו מאוד בפתרון הבחינות.

מיוחד: צפו בפיתרון בחינת הבגרות במתמטיקה

רוצים לקבל לפייסבוק את כל החדשות על בחינות הבגרות כולל תוצאות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת מורה המתמטיקה המיתולוגי יואל גבע, חלק מהשאלונים שחוברו היו קשים מאוד. "שאלון 004 ו-007 הם קשים, וגם שאר השאלונים הם לא פיקניק", טוען גבע ומוסיף, "הם לא רק קשים הם גם מתישים, ארוכים, וכוללים הרבה מאוד עבודה". לדבריו, רמת שאלון 002 של 3 יחידות היה "בסדר גמור", וכי שאלוני 003 ו-006 היו קשים עד בינוניים.

גבע הוסיף כי "המבחן הזה בין השאר לתלמידים טובים מאוד הוא בסדר יחסית, אבל לתלמידים בין בינוניים לטובים מאוד קשה להם". לדבריו אין זו שאלה של "יודע - לא יודע", אלא מדובר הרבה מאוד עבודה. "הבחינות שנעשות בשנים האחרונות דורשות הרבה עבודה וזה מתיש. אנשים יישבו עד 9 בערב וזה לא פשוט", אומר גבע.

שלמה שמש, רכז בגרות מתמטיקה בתיכון "מרחבים" ומורה בבית הספר "לחמן" אמר בשיחה עם ערוץ החדשות כי "רמת הבחינות ב-3 וב-5 היא בסדר, אך הבחינה ברמת 4 יחידות לימוד קשה מדי". שמש אמר כי הרבה שנים הוא לא זוכר תרגילים ברמה הזאת: "יש שם תרגיל ארוך ומאיים, אני מעריך שהתלמידים היום יתקשו מאוד".

דלית שטראובר, מנהלת מחוז תל אביב במשרד החינוך סיפרה לערוץ החדשות: "הבחינה יצאה לפועל אחרי עומס מאוד גדול, שנוצר בבוקר עם כניסת המנהלים לאתר. המשרד הצליח להתגבר על ה"פקק תנועה" הזה שנוצר ברשת תוך חצי שעה", אמרה.

לדברי שטראובר "בכל המקומות הבחינה התקיימה כסדרה ולקראת המבחנים הבאים היום, המבחן השני והשלישי, כבר כל בתי הספר למבחן ערוכים לאחר שהתגברו על תקלת העומס". לגבי הטענות אודות מבחן קשה מהרגיל הגיבה שטראובר: "אני שומעת את הדברים מידי שנה, יש תלמידים שיוצאים וחשים כך ויש כאלה שחשים אחרת, אבל השאלון היה ברמה זהה לשנים קודמות".

החשש התממש: אתר משרד החינוך קרס

מוקדם יותר היום התממש התסריט ממנו כולם חששו ואתר הורדת בחינת הבגרות במתמטיקה קרס. למרות הניסיון לקיים את בחינת הבגרות במועדה, עשרות בתי ספר ברחבי הארץ דיווחו כי הם נתקלו בקשים בהורדת מבחני הבגרות מהאתר המיוחד של משרד החינוך.

למרות ההיערכות הרבה, נראה שהשמחה הייתה מוקדמת מדי: אמנם ישנם בתי ספר שהצליחו להוריד את הבחינה שניות לפני הקריסה, אבל במקביל התקבלו תלונות רבות על בתי ספר שלא הצליחו לצפות בטופס. עם תום הבחינה נפרסם כאן באתר חדשות 2 באינטרנט פיתרון לשאלון הבחינה ברמת 3, 4 ו-5 יחידות, עליו ענו מורים מבית הספר "לחמן".

במשרד החינוך הודיעו כי בשלב זה כל התלמידים שאמורים להיבחן קיבלו את הטפסים. המשרד יצא במסר מרגיע לאלו שהחלו את הבחינה באיחור - אלו שיזדקקו לכך יקבלו תוספת לזמן הבחינה. בנוסף, כל השאלונים שתוכננו להיפתח בשעות המאוחרות יותר אחר הצהריים והערב נדחו בשעה אחת מהמועד המקורי.

מנהלי בית הספר ברחבי הארץ יצאו היום למרוץ נגד הזמן כדי לאפשר את קיומה של בחינת הבגרות המתוכננת במתמטיקה כסדרה ופעלו במרץ על מנת לשכפל מספיק עותקים. אבל לא רק המורים התכוננו לבחינה. אלפי תלמידים ניצלו אמש את השעות האחרונות כדי להתכונן למבחן. 

מומחי מחשבים: "אפשר לפרוץ לאתר של המבחן"

מנהלים ומורים רבים ברחבי הארץ הביעו כבר אתמול חשש כבד שלא יצליחו לעמוד במשימה. "מה יקרה אם תהייה הפסקת חשמל, האינטרנט ייפול או שהמדפסת תיתקע? כל תקלה קטנה תגרום לעיכוב הבחינה" אמר אחד המנהלים. "כל העיכובים הללו מוסיפים על הלחץ הרב ממילא של התלמידים ומורידים את כושר הריכוז שלהם", הוסיפה מורה אחרת.

מומחי מחשבים הזהירו אתמול מדליפה נוספת - הפעם דרך האינטרנט. משרד החינוך טוען שמערך האבטחה של משרד החינוך הוא מהמתקדמים והבטוחים בעולם. אולם, מומחי מחשבים טוענים כי מי שבאמת ישקיע, יצליח לפרוץ לאתר של משרד החינוך ולמצוא את שם הבחינה המבוקשת.