מנהלי בתי הספר יורידו את שאלוני הבגרות במתמטיקה מאתר משרד החינוך

מנכ"ל משרד החינוך הנחה את בתיה"ס להוריד מחר את השאלונים בבגרות במתמטיקה מאתר אגף הבחינות באינטרנט, שעה לפני המועד שנקבע לכל שאלון. המורים ישכפלו את הטפסים בעצמם. האם האקרים יוכלו לפרוץ לאתר ולהוריד את הבחינות לפני הזמן?

לראשונה בהיסטוריה, שאלוני בחינת הבגרות במתמטיקה יורדו ישירות מאתר האינטרנט של משרד החינוך. דואר אלקטרוני שנשלח בשעות האחרונות הסביר למנהלי בתי הספר כי בעקבות דליפת הבחינה לאינטרנט, יורידו בתי הספר את שאלון הבגרות מאתר האינטרנט של משרד החינוך. לנו רק נותר לקוות שהתלמידים לא יצליחו לפרוץ את הקישור שינתן באופן אישי למנהלים.

רוצים לקבל תשובות לכל שאלה שיש לכם לקראת הבגרות מחר? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש התגלה כי שאלון הבגרות במתמטיקה שמספרו 004, דלף לאינטרנט, נערכו במשרד החינוך להמציא טופס בחינה חדש. בשל קוצר הזמן עד לבחינה שאמורה להתקיים מחר, החליטו במשרד החינוך להשתמש בבחינת מועד ב' כשאלון עליו ייבחנו מחר התלמידים ובמהלך הלילה סיכמו את השאלות שבבחינה.

אבי וייסמן, מנכ"ל ייעוץ לאבטחה ולוחמת מידע, אמר לערוץ החדשות: "תיאורטית לאחוז קטן של הנוער יש אפשרות לגשת לבחינה. זה דורש זמן ושעות, ואם יש הגנה טובה גם עשרות שעות. אם מדובר בהעלאה חד פעמים זמן קצר לפני הבחינה, זה לא מאוד מסוכן".

עוד הוסיף וייסמן כי "כן מסוכן אם זה ייעשה כמה שעות לפני ויאפשר זמן פריצה. אם זה ייעשה לזמן קצר – לפורצים לא יהיה זמן גם לפרוץ, גם להוריד את החומר וגם להסיר טביעות אצבעות – זה יהיה מאוד מורכב, בתנאי שכתובת האתר לא פורסמה מראש".

כל שאלוני הבגרות במתמטיקה הוחלפו

בנוסף, הוחלט במשרד החינוך לבטל את כל שאלוני הבגרות, גם לתלמידים שהיו אמורים להיבחן ברמת שלוש יחידות וחמש יחידות, זאת מחשש שבחינות נוספות דלפו לאינטרנט והגיעו לתלמידים. האם במשרד החינוך בחרו להתעלם מהעובדה שייתכן כי גם הבחינה הזו דלפה? כרגע מסתמן שכן.

למי שחושש כי הבחינה צפויה להיות קשה יותר מזו שתוכננה אפשר להירגע - הבחינה החדשה אמורה להיות באותה הרמה של זו שבוטלה.

לקראת הבגרות מחר נקיים הערב בשעה 17:30 צ'ט מיוחד בפייסבוק של חדשות 2 עם אולגה פלד, מורה למתמטיקה ממכון "לחמן". פלד תענה על שאלותיכם במטרה להכין אתכם הכי טוב שאפשר לקראת הבגרות מחר.

האם מבחנים נוספים הודלפו? 

לאחר החשיפה כי מבחן הבגרות במתמטיקה ל-4 יחידות שמתקיים מחר, הגיע לידיהם של תלמידים לפני מועד הבחינה, עולה החשש כי גם שאלוני בגרות בנושאים אחרים הודלפו לידי תלמידים. בנוסף נבדק עם הבחינות שהודלפו פורסמו בפייסבוק.

מחקירה ראשונית של המקרה עולה, כי טופס הבחינה במתמטיקה הודלף מתוך מרכז הבחינות. על פי הערכה, אחד העובדים במקום הוציא את המבחן בניסיון להרוויח כסף ממכירתו לתלמידים העתידים לגשת למועד הקרוב.

המורה ד' ממרכז הארץ, שפוצץ את הפרשה סיפר, כי לאחר שהבין שברשות אחד מתלמידיו טופס הבחינה, הוא משוכנע שזהו רק קצה הקרחון של תופעה רחבה. "זה חבר מביא חבר", סיפר ד' בראיון לערוץ 1 והוסיף: "הבחינה יצאה החוצה וזה לא רק השאלון הספציפי הזה".

לדבריו של המורה, התלמיד אשר מסר לו את המידע טען כי גם שאלונים במקצועות אחרים הגיעו לידיהם. ממשרד החינוך נמסר כי הם בודקים שמועה לפיה הבחינה שהודלפה במתמטיקה אף פורסמה על ידי תלמידים ברשת החברתית הפופולארית פייסבוק.