מחאה חילונית: חרם על כשרות "העדה החרדית"

האם "אסם", "עלית", "מאפיית אנג'ל" ועוד חברות מסחריות רבות יסבלו בקרוב מחרם חילוני על מוצרי שזכו להכשר "העדה החרדית"? מכתב שרשרת שמופץ בימים אלה באינטרנט קורא לצאת נגד מותג הכשרות הפרטי החזק ביותר בישראל המייצג לטענת מארגני המחאה, קבוצה של "שורפי דגלי ישראל"

האם מדובר בחרם אמיתי או בבדיחה? אילוסטרציה (חדשות 2)

מכתב שרשרת שמופץ בימים אלו ברחבי החברה החילונית בישראל קורא להחרמת מוצרים הנושאים את תו הכשרות של בד"ץ "העדה החרדית". עד כה הספיק מכתב השרשרת להגיע למאות אלפי ישראלים, ולא ברור מי עומד מאחורי יוזמת החרם החדשה.

"אחרי ההשתמטות מגיוס, תקצוב החינוך החרדי, הפגנות השבת בירושלים, ההפרדה באוטובוסים, אפליית התלמידים האתיופים ועוד תרגילים דומים", כותבים יוזמי החרם, "היה זה כנראה חדר המיון של בית-החולים באשקלון אשר יצר את הקש ששבר את הגב החילוני. אז הנה משהו קטן גדול שכל אחד מאיתנו יכול לעשות בעצמו במאמץ לא רב".

בין החברות המוכרות שעל מוצריהן מתנוססים כיום חותמות הכשרות נמצאות "אסם", "עלית" "מאפיינת אנג'ל" ועוד. יוזמי החרם מבקשים מהחילונים לשים לב טוב טוב להימצאות החותמת ולהימנע מרכישת המוצרים.

הסיבה לחרם - העיתונאי נחום ברנע?

"העדה החרדית" היא קבוצה קטנה, המונה כיום כמה אלפים בירושלים ובבית-שמש. בניגוד לציבור החרדי, אנשי "העדה החרדית" מחרימים את המדינה - כולל את זכות ההצבעה שלהם עצמם. מדובר בגוף הכשרות הפרטי החזק ביותר שקיים בישראל.

הקריאה לחרם התעוררה, ככל הנראה, בעקבות דברים שכתב העיתונאי נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות". "כשרות העדה החרדית מקבלת הון מהצרכן החילוני, ובכסף הזה שורפים החרדים דגלים", כתב ברנע במאמר דעה שפרסם.

"מהיום אנחנו בוחנים את חותמת הכשרות על כל מוצר שאנחנו קונים", נכתב במכתב השרשרת. "לא קונים יותר מוצרים עם הלוגו הזה. כך נפסיק להעביר את כספנו, דרך יצרני המזון, לקופת העדה החרדית. מי שהכשרות באמת חשובה לו יוכל להסתפק בגופי הכשרות האחרים. כך נצמצם את כוחה של הקבוצה הקיצונית הזאת, הפוגעת בכל מה שיקר וחשוב לנו".

לא חרם חילוני ראשון

בחודש ינואר האחרון החליטו תושבי שכונת רמת אביב לא לשבת בחיבוק ידיים נגד מול מה שהם מכנים "השתלטות פעילי חב"ד על שכונות חילוניות" וארגנו מרד צרכנים. על הכוונת הייתה יצרנית הטונה "סטארקיסט", שבעליה נחשב לתורם מרכזי של תנועת חב"ד.

פעילי ועד המאבק מחו על פעילותם של אנשי חב"ד, שמנסים לדבריהם "לקרב את ילדיהם החילונים אל הדת בשיטות מפוקפקות". סיבה נוספת שהביאה להתעוררות המחאה היא השימוש במבנים רבים בשכונה שמאוכלסים ומתופעלים לטענתם על ידי תנועת חב"ד באופן לא חוקי. כדי להפסיק את פעילות החב"דניקים, החליטו תושבי השכונה לפגוע במי שעומד מאחוריהם.

במכתב תפוצה שהופץ בין כל חברי הוועד נכתב כי "לפי אתרי חב"ד, מיכאל מיטלמן, הבעלים של חברת סטארקיסט בע"מ, הוא תורם חשוב לחב"ד בכלל ולישיבת חב"ד שפועלת ברמת אביב בפרט".

"נחרים את החברה ואת מוצריה"

"כאשר אנו קונים טונה ומוצרים אחרים מתוצרת 'סטארקיסט', סביר להניח שאנו מסייעים באופן עקיף במימון התרומות לישיבת חב"ד הפועלת ברמת אביב", נרשם במכתב. "לפיכך, אנו קוראים לתושבי השכונה שצביון השכונה הקיים חשוב להם, לא לרכוש את מוצרי "סטארקיסט".

"גילינו שאנו צועקים חמאס אבל בעצם אנחנו תורמים להם בדרך עקיפה", מסבירים בוועד החילוני. "החלטנו לא לשתוק ולפחות להעביר לכל החברים בעמותת התושבים, שמונים יותר מאלף איש, שצריך להחרים את החברה ומוצריה".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק