מועצת הכבלים: "עספור" מעודדת שימוש בסמים

המועצה דורשת מחברת הכבלים להעביר את שעת השידור של התכנית מ-21:30 ל-22:00 ולסווגה כמתאימה לגילאי 18 ומעלה. "השימוש בסמים בתכנית הוא מרכזי ובולט, כשרוב הגיבורים מוצגים כדמויות אהודות ומעוררות הזדהות של הצופים", מאשימים במועצת הכבלים

כוכבי "עספור" (יח"צ)

הסדרה "עספור" אינה מתאימה לצפיית בני-נוער - כך קובע דוח של מועצת הכבלים והלוויין. על-פי בדיקה שנמשכה מספר שבועות, מזהירה המועצה כי קיים חשש סביר כי התכנית המשודרת בהוט מעודדת שימוש בסמים.

המועצה דורשת מהחברה להעביר את שעת השידור של "עספור" לאלתר מהשעה 21:30 לשעה 22:00 בלילה ולסווגה כמתאימה לגילאי 18 ומעלה. כמו כן נפתח הליך בירור מול חברת הכבלים.
הדרמה היומית הפופולרית של הוט זכתה עד כה על-פי נתוני החברה למיליוני הורדות בשירות ה-VOD ולצפיות ברשת. החברה אף החליטה לחדשה לעונה שנייה.

באגף הפיקוח במועצה החליטו לנסח דוח מעקב ייחודי סביב התוכנית, ועלו על ממצאים לפיהם סיווגה של התוכנית על-ידי הוט, כלא מתאימה לילדים מתחת לגיל 14 היא הפרה של כללי המועצה.

אגף הפיקוח גילה כי הסדרה מכילה סצנות רבות ומרכזיות בהן יש חשש סביר כי יעודד שימוש בסמים. על-פי הממצאים, פתיח הסדרה מציג עישון ג'וינטים, וכבר בפרק הבכורה של התוכנית נראים גיבורי מדליקים סיגריה לא חוקית, כשדמות אחת אומרת לאחרת "זה אחלה סיפתח לארוחה, זה מרים לך לוולה".

כמו כן נראים בסדרה כלים לעישון סמים והתייחסויות שונות לקנאביס, בהקשרים חיוביים ואמפאתיים. על-פי כללי המועצה, "משדר אינו ראוי לגילאי 18 ומטה אם הוא כולל תכנים שיעודדו שימוש בסמים".

יו"ר המועצה, ניצן חן, אישר את הדברים. לדבריו, "דווקא בגלל שמדובר בסדרה פופולרית ומרכזית מאוד בלוח השידורים, והשימוש בסמים בתכנית הוא מרכזי ובולט, כשרוב גיבורי הסדרה מוצגים כדמויות אהודות ומעוררות הזדהות של הצופים - הצגת תכנים אלה ללא סיווג מתאים לפני השעה 22:00 מעלה חשש כי הדבר יעודד בני-נוער לשימוש בסמים, ואנחנו ממתינים להבהרות בעניין זה".

מהוט נמסר בתגובה: "פניית המועצה התקבלה ונבחנת".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק