פועלי כל העולם - התאחדו!

את המשפט שבכותרת אמר פעם אדם חכם בשם קרל מרקס, כשניסה להחדיר בקרב הפועלים את התודעה המעמדית וקרא להם להילחם על זכויותיהם. כיום, למעלה מ-120 שנה לאחר מותו, יצעדו פועלי ישראל והעולם ויעמדו על זכויותיהם. כן לארגוני עובדים, לא לעושק

יצעדו למען זכויות העובדים (חדשות 2)

למען העובדים: היום יצוין ברחבי הארץ יום הפועלים במספר תהלוכות מרכזיות שיצעדו בתל אביב, בחיפה, בבאר שבע ובירושלים. יום הפועלים מצוין מדי שנה ב-1 במאי, אך מאחר שרוב הפועלים נחים בשבת, הוחלט להקדים את האירועים ב-24 שעות.

מחיפה יצאה הצעדה הראשונה בשעה 12:30, שלדברי מארגניה מתקיימת השנה במתכונת  "סולידריות, רב ארגונית ומשותפת ליהודים ולערבים". הצעדה יצאה מוואדי ניסנאס לכיוון הדר ותמחה נגד האבטלה הגואה באזור חיפה והצפון שעומדת על 10.5%.

בתל אביב תחל בשעה 13:30 התהלוכה המרכזית שתצא משלושה מוקדים שונים בעיר - גן לוינסקי, גן צ'ארלס קלור (הקצה הדרומי) ובית ההסתדרות - ותתאחד לצעדת ענק ברחוב אלנבי לכיוון גן מאיר.

הצעדה נערכת תחת הכותרת: "מתאחדים במאי - די להפרטות! די לפיטורים! די לאפליה! די לקיצוצים! מתאחדים במאבק על חברה שוויונית וצודקת". באירוע ינאמו בין השאר ח"כ דב חנין (חד"ש), ח"כ אילן גלאון (מרצ), וערן חכים, יושב ראש הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת תל אביב.

קריאות להקמת איגודי עובדים במקומות עבודה

"גם השנה נצעד יחד ביום הסולידריות הבינלאומי עם מעמד העובדים ונביע את תמיכתנו בעבודה המאורגנת ובאלטרנטיבה שהיא מהווה לשלטון ההון", נכתב בהזמנה שנשלחה לצועדים שצפויים להשתתף בתהלוכה בירושלים. "נצעק: חלשים לחוד, חזקים כאיגוד! נקרא להמונים - הצטרפו אלינו לשינוי המשק בישראלי, אגדו את מקום העבודה שלכם!", נכתב בנוסף.

השנה תצטרף לערים המארחות את צעדת הפועלים גם באר שבע, שם קואליציית ה-1 במאי עורכת את האירוע בפעם הראשונה. מי שבכל זאת יחכו למחר כדי לצעוד ולצעוק את זכויותיהם הם תושבי נצרת, שם תתקיים תהלוכת ענק לציון יום הסולידריות עם העובדים.

אירוע נוסף שיתקיים בשבת הוא של ארגון העובדים מען, שיצעד מחר בשעה 10:30 בבוקר. השנה יתקיים האירוע בסימן הניצול התעסוקתי של נהגי המשאיות, שכולל עבודה של שעות רבות על הכביש ללא שינה ותשלום שכר נמוך.

יום הפועלים הבינלאומי מצוין בכל 1 במאי כביטוי לסולידריות בין ארגוני העובדים ברחבי העולם למען מאבק לתנאי עבודה טובים יותר. מקורות של החג הוא בהפגנות שנערכו בשנות ה-70 וה-80 בקנדה ובארה"ב בדרישה כי יום העבודה יוגבל לשמונה שעות.

בישראל זכה היום למעמד דומה לזה של חג, וחלק מהעסקים אף הושבו בתאריך זה, אך מאז שנות ה-90 ירדה קרנו והוא כמעט ואינו מצוין ברחבי הארץ.