עולה חדש? תעודת יושר בבקשה

ירידה בפרצוף של העולים או דרישה הכרחית? במשרד הפנים החליטו לדרוש מעולים חדשים להציג תעודת יושר כתנאי לעלייתם לישראל ויש מי שלא מרוצים מההחלטה. "אנשים הגונים רבים ייעלבו כשיבקשו מהם תעודת יושר", אומרים גורמים שונים בתגובה להחלטה. האם הצעד באמת מונע מגורמים עברייניים לעלות לישראל? יש שטוענים שלא

מנסים להשאיר את העבריינים מחוץ לישראל (חדשות 2)

המלחמה באלימות מטפסת מדרגה: בעקבות סדרת מעשי הרצח שבוצעו לאחרונה על ידי עולים חדשים, הנחיה חדשה של משרד הפנים קובעת כי אדם יהודי שיבקש לעלות לישראל יידרש להציג תעודת יושר מהמשטרה. הסיבה? לא לאפשר לבעלי עבר פלילי "לנצל" את יהדותם כדי לעלות לארץ. את הדברים מפרסם הבוקר עיתון מעריב.

ההנחיה החדשה, כצפוי, מעוררת תגובות סוערות בקרב גורמים שונים. "איך בדיוק עולים מתימן או מאדיס אבבה יציגו תעודות יושר? יש מדינות שזה בלתי אפשרי ומנוגד לחוק לבקש זאת", אמרו למעריב בסוכנות היהודית, הגורם שמנפיק את אשרות העלייה במרבית העולם, למעט בחבר המדינות.

מעבר לכך, אומרים בסוכנות, ניתן לרכוש בחלק מהמדינות תעודות יושר מזויפות, כך שלמעשה ההנחיה לא תמנע עליית גורמים עבריינים לישראל. "אנשים הגונים רבים ייעלבו כשיבקשו מהם תעודת יושר", טוענים גורמים אחרים ומוסיפים כי ההנחיה החדשה עשויה לעכב עלייה.

ההחלטה לא תכלול עולים שהחלו בתהליך עלייה

ההנחיה של משרד הפנים מבוססת על הסעיף בחוק השבות שקובע כי שר הפנים רשאי שלא להעניק אשרת עלייה למי שהוא "בעל עבר פלילי העלול לסכן את שלום הציבור".

בעקבות הביקורת הרבה הוחלט במשרד הפנים להקים ועדה משותפת עם משרד החוץ, הסוכנות היהודית, משרד הקליטה והמשטרה. כמו כן, הוחלט כעת שלא לאכוף את ההנחיה על עולים שכבר החלו את הליך העלייה לארץ.

אלי כהן, מנכ"ל מחלקת העלייה והקליטה בסוכנות היהודית מסר בתגובה למעריב: "הדרישה להצגת תעודות יושר עלולה לפגוע בעולים ובצנעת הפרט שלהם. מדובר בדרישה בלתי שוויונית ובלתי ליברלית".

דוברת רשות האוכלוסין וההגירה סבין חדד מסרה אף היא למעריב בתגובה: "הדרישה לקבלת מידע על עבר פלילי קיימת זה שנים ומעוגנת גם בחוק השבות". שר הפנים אלי ישי הוסיף כי הוא מודע לבעייתיות של הדרישה להציג תעודת יושר, אך לדבריו, עדיין קיים הצורך ליצור מנגנון שימנע מבעלי עבר פלילי לעלות לישראל.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק