האפליה העדתית בעמנואל: הוצע מתווה לפשרה

בג"ץ מתח ביקורת על ההורים בעמנואל שמסרבים לשלוח את בנותיהן ללימודים משותפים עם תלמידות מזרחיות ואמר כי מדובר בהחלטה שיש בה "סממנים של גזענות". השופט לוי הציע מתווה פשרה בנושא שאולי תסיים את הפרשה העגומה

שנתיים וחצי אחרי חשיפת ההפרדה בין תלמידות אשכנזיות לחברותיהן הספרדיות בבית הספר היסודי "בית יעקב" בעמנואל, התייצבו הבוקר הוריהם של התלמידות האשכנזיות מול שופטי בג"ץ כדי להסביר מדוע הם לא מכבדים את החלטת בית המשפט וממשיכים באפליה העדתית.

אחד הטיעונים שנשמעו בבית המשפט בירושלים הוא כי לא ייתכן שתלמידות בחינוך התורני יצפו בטלוויזיה בבתיהן, מנהג שפוגע בערכיהן ובחינוך של התלמידות הצעירות. לדברי הפרקליט שמייצג את ההורים האשכנזים, זו הסיבה להפרדה בין התלמידות כיוון שלדבריו "רק התלמידות הספרדיות צופות בטלוויזיה". בתגובה לדברים אמר שופט בית המשפט העליון חנן מלצר כי "אלו סממנים של גזענות".

עמיתו, השופט אדמונד לוי, העלה הצעה למתווה שאולי תביא לסיומה של הפרשה העגומה. על פי ההצעה המתגבשת, כבר ביום ראשון הקרוב יחזרו כל הבנות לספסל הלימודים אך יוסיפו ללמוד במגמות נפרדות. במקביל, ינסה משרד החינוך לקבוע קריטריונים לגבי קבלה למגמה החסידית במוסד החינוך. אם תיווצר מחלוקת, כך הציע השופט לוי, יכריע הרב יעקב יוסף בעניין.

ראשית פרשת האפליה הגזעית וה"הפרדה הקדושה" בין הבנות הספרדיות לבנות האשכנזיות בבית הספר החלה לפני כשנתיים וחצי. במוסד החינוכי הוקמו מחיצות בחצר, קיר חוצץ באמצע המסדרון והוגדרה תלבושת שונה לבנות שלמדו באותו בית ספר.

גם בג"ץ לא עזר

מאז אותו פרסום, התערב משרד החינוך ואיים בעצירת תקציבים ופגיעה כלכלית במוסד. כשגם זה לא עזר, הוגשה עתירה לבג"ץ והשופטים החליטו פה אחד כי על מרכז החינוך העצמאי להסיר כל סממן, פורמאלי ומהותי כאחד, של תופעת האפליה אשר רווחה בבית הספר.

לאחר שהצעדים שחייב בג"ץ לבצע לא מומשו בפועל, החליטו הוריהן של הבנות האשכנזיות בבית הספר להעביר מבית הספר המפלה - ולהקים "בית ספר פיראטי" לאשכנזיות בבית דירות ביישוב עמנואל.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק