בעקבות דבריה: בכירת "בצלם" מתפטרת

היא לא עומדת ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, משווה בין ישראל לבין ערכי הנאציזם, חושבת שיום הזיכרון הוא קרקס פורנוגרפי - ועכשיו היא כבר לא עובדת בארגון "בצלם". ליזי שגיא, מי שהתבטאויותיה החריפות נחשפו בבלוג שלה ביום הרגיש ביותר למדינה, הודיעה על סיום תפקידה

טקס יום הזיכרון. ליזי שגיא לא עמדה בזמן הצפירה (חדשות 2)

החטא ועונשו: לאחר שהתבטאה בחריפות בבלוגוספירה והגדירה את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כ"קרקס פורנוגרפי של הכתרת השכול וסתימת פיות" ואף השוותה בין מדינת ישראל לעקרונות הנאציזם - ליזי שגיא, מנהלת אגף המידע בארגון "בצלם", הודיעה על התפטרותה.

"לאור הניסיון לנגח את ארגון בצלם ולפגוע בעבודתו באמצעות פרסום תכנים מהבלוג האישי שלי, החלטתי לעזוב את תפקידי", כתבה שגיא לעובדים בארגון. "רוב הדברים שהובאו בשמי הוצאו מהקשרם וחוברו יחד על מנת לייצר פרובוקציה מצערת, ביום כל כך רגיש בחברה הישראלית כיום הזיכרון", הוסיפה שגיא.

"ברור לי כי העמדות שהבעתי אינן מקובלות על הארגון", טענה שגיא בנוסף. "אמינותו ומקצועיותו הם נכסיו העיקריים של בצלם, וחיוניים לצורך עבודתו. אני מקווה שעכשיו תשומת הלב תחזור לדבר החשוב באמת: המאבק למען השמירה על זכויות האדם בשטחים".

שגיא: לא עומדת בצפירה ביום הזיכרון

שגיא אחראית במסגרת תפקידה על איסוף וריכוז המידע במסגרת עבודת המחקר שמנהל הארגון, הבאה לידי ביטוי בין היתר במסמכי מחקר, הודעות רשמיות וניירות עמדה.

שגיא פעילה זה מספר שנים בקבוצת "מחסום WATCH", ב"קואליציית נשים לשלום" ובארגוני שמאל אחרים, ועד לפני כחצי שנה היא ניהלה בלוג ב"קפה דה-מרקר" שם היא שטחה את דעותיה ותפיסת עולמה, כולל על יום הזיכרון שיחול מחר ויום העצמאות לאחריו.

שגיא הצהירה בבלוג שאינה עומדת בצפירה ביום הזיכרון ושחררה הצהרות בוטות ושערורייתיות, שפורסמו השבוע באתר חדשות מחלקה ראשונה. חשוב לציין שאמירותיה של שגיא נכתבו לפני מינויה לתפקידה הנוכחי בארגון 'בצלם' ואין להם שום קשר לעמדותיו של הארגון.

מדינת ישראל - דבקה בערכי הנאציזם

"יום הזיכרון לחללי צה"ל הינו קרקס פורנוגרפי של הכתרת השכול וסתימת פיות. בפעם הראשונה שלא עמדתי בצפירה של יום הזיכרון 'לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה', הרגשתי שזה שיא שיאי השיאים בכפירה. נפרדתי מהסמל העיקרי - הנרטיב החברה שסוגדת למתים ומתעלמת מן החיים", כתבה שגיא בבלוג האישי שלה.

שגיא יצאה בנוסף בביקורת קשה כלפי המדינה והוסיפה: "ישראל גורמת לזוועות הגדולות של האנושות... ישראל מוכיחה דבקות בערכי הנאציזם. התשובה לשואה היא לא מדינת ישראל כי אם המאבק בגזענות. מדינת ישראל לכשעצמה, דווקא מוכיחה דבקות בערכי הנאציזם למיניהם: עליונות הגזע, לאומנות, קישור בין עם למדינתו כהכרח קיומי, מדיניות ההפרדה, קשר בין נאמנות לאזרחות, דמוניזציה ל'אחר' ש'מאיים' על הקיום ועוד... אל מול זה, גוזרת ישראל קופונים רבים בעולם, על חשבון השואה...".

ההתנצלות לא עזרה

לאחר שהבינה את הסערה שעוררו דבריה, ביקשה שגיא לצנן את הרוחות. "הדברים שנכתבו בבלוג האישי שלי, נכתבו בטרם התחלתי את עבודתי בבצלם, ומבטאים את עמדתי האישית בלבד", ציינה שגיא בתגובה לאמירותיה נגד הציונות והצפירה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

"אני שותפה לכאב ולרגשות הקשים, האישיים והחברתיים שמתעוררים אצל כולנו ביום הזיכרון", הוסיפה שגיא והדגישה כי היא מבינה שהתבטאויותיה פגעו, וכי היא מתנצלת עליהם מעומק לבה".