בעקבות הסערה: בכירה ב'בצלם' מתנצלת

יום לאחר הסערה שנגרמה בעקבות דבריה, מביעה ליזי שגיא, מנהלת אגף המידע בארגון 'בצלם', חרטה על התבטאותה נגד יום הזיכרון לחללי צה"ל והציונות: "אני מבינה שהדברים שלי פגעו, ומתנצלת על כך מעומק ליבי. הדברים ביטאו את עמדתי האישית בלבד"

יום הזיכרון? לא בשביל כולם (חדשות 2)

ליזי שגיא, מנהלת אגף המידע בארגון "בצלם", מבקשת לצנן את הרוחות אחרי הסערה שיצרו דבריה, כפי שפרסמנו אתמול בחדשות 2 באינטרנט. "הדברים שנכתבו בבלוג האישי שלי, נכתבו בטרם התחלתי את עבודתי בבצלם, ומבטאים את עמדתי האישית בלבד", ציינה שגיא בתגובה לאמירותיה נגד הציונות והצפירה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

"אני שותפה לכאב ולרגשות הקשים, האישיים והחברתיים שמתעוררים אצל כולנו ביום הזיכרון", הוסיפה שגיא והדגישה כי היא מבינה שהתבטאויותיה פגעו, וכי היא מתנצלת עליהם מעומק לבה".

מתוקף תפקידה היום, שגיא אחראית על איסוף וריכוז המידע במסגרת עבודת המחקר שמנהל ארגון "בצלם", הבא לידי ביטוי בין היתר במסמכי מחקר, הודעות רשמיות וניירות עמדה. שגיא פעילה זה מספר שנים בקבוצת "מחסום WATCH", ב"קואליציית נשים לשלום" ובארגוני שמאל אחרים, ועד לפני כחצי שנה היא ניהלה בלוג ב"קפה דה-מרקר" שם היא שטחה את דעותיה ותפיסת עולמה, כולל על יום הזיכרון שיחול מחר ויום העצמאות לאחריו.

"מה כל כך מוצלח בציונות?"

שגיא מצהירה שאינה עומדת בצפירה ביום הזיכרון ושחררה הצהרות בוטות ושערורייתיות, שפורסמו היום באתר חדשות מחלקה ראשונה. חשוב לציין שאמירותיה של שגיא נכתבו לפני מינויה לתפקידה הנוכחי בארגון 'בצלם' ואין להם שום קשר לעמדותיו של הארגון.

להלן כמה מאמירותיה השנויות במחלוקת:

- "יום הזיכרון לחללי צה"ל הינו קרקס פורנוגרפי של הכתרת השכול וסתימת פיות. בפעם הראשונה שלא עמדתי בצפירה של יום הזיכרון 'לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה', הרגשתי שזה שיא שיאי השיאים בכפירה. נפרדתי מהסמל העיקרי - הנרטיב החברה שסוגדת למתים ומתעלמת מן החיים".

- "מה כל כך מוצלח בציונות... ואיך אנחנו מעיזים להדליק משואה 'לתפארת מדינת ישראל' ביום העצמאות? בשם מה התפארת? ... בשם מדינת היהדות בינתיים גזלנו אדמות, רצחנו, הרעבנו, הצמאנו, בגדנו, שיקרנו לעצמנו ולכל העולם, יצרנו גטאות ל'אחרים' למיניהם, חוקקנו חוקים החודרים לחיי הפרט, יצרנו מוסדות שהם מעל לחוק, הוצאנו את ניהול המדינה מידי האזרחים, אפשרנו לפאשיסטים להרים ראשם... לא בשם הדמוקרטיה, כי אם בשם היהדות... ואם הציונות היא כל כך מוצלחת, אז איך הגענו עד הלום?".

- "ישראל גורמת לזוועות הגדולות של האנושות... ישראל מוכיחה דבקות בערכי הנאציזם. התשובה לשואה היא לא מדינת ישראל כי אם המאבק בגזענות. מדינת ישראל לכשעצמה, דווקא מוכיחה דבקות בערכי הנאציזם למיניהם: עליונות הגזע, לאומנות, קישור בין עם למדינתו כהכרח קיומי, מדיניות ההפרדה, קשר בין נאמנות לאזרחות, דמוניזציה ל'אחר' ש'מאיים' על הקיום ועוד... אל מול זה, גוזרת ישראל קופונים רבים בעולם, על חשבון השואה...".

- "אז איזה עם אנחנו? אנחנו לא מקימים תאי גזים ומחנות השמדה, אבל אילו היו, כמה אנשים היו מתנגדים לכך בפועל ולא בלב? אנחנו מקימים גטאות... נבחרי ציבור ואנשי דת מסיתים נגד ערבים ואיש אינו סותם להם את הפה... אז גם אנחנו רוצחים, טובחים (ראו עזה לאחרונה), מגרשים, מפרידים במחסומים בין אמא לילדיה, בין בני משפחה... איזה מוסר יש לנו?????? אין לנו! המוסר שלנו הוא אשליה ותו לא...".

- "ישראל המציאה אנטישמיות כדי לחמוק מאחריות לפשעיה".

- "הגנרלים מחפשים ויאגרה בדמות מלחמות עקובות מדם".

- "הנפת דגל ישראל באום אל-פחם היה מופע פורנוגרפיה".

- "ישראל הופכת את חללי צה"ל ל'סלבס' ומעודדת ילדים להיות שהידים".

- "נמאס שחיילים נוסעים באוטובוסים אזרחיים... הופעת קציני צה"ל בבתי ספר מזכירה את הפאשיזם".

מנכ"לית ארגון בצלם, ג'סיקה מונטל, מסרה בתגובה לידיעה: "גם אני מזועזעת מהדברים. מיותר לציין שדעותיה האישיות של ליזי שגיא לא משקפות את עמדת הארגון. הדברים נכתבו לפני כשנה, זמן רב לפני שהחלה בעבודתה בארגון, בבלוג האישי שלה המבטא את עמדותיה האישיות. עמדות אלה אינן עמדות בצלם, והנסיון לשייך אותן לארגון ערב יום הזכרון, הוא שקרי, מקומם ומרושע".