העצמאות עברית - העבודה פלסטינית

יום העצמאות בשבוע הבא והרבה בשרים ייצלו על פחמים. חשבתם פעם מהיכן באים הפחמים? מדובר בכפר הפלסטיני יעבד, שבו עובדים קשה מאוד בחודשים האחרונים. מה אומרים הפלסטינים על כך שהעבודה שלהם תשמש לחגיגות העצמאות שלנו?

פועלים שחורים, הרבה סבלנות ומסורת של שנים, זה השילוב הנדרש כדי לספק לישראלים את גחלים לפני החג. רגע לפני יום העצמאות, בכפר יעבד - בירת הפחמים של השטחים - מפשילים שרוולים כדי לעמוד בדרישות הענק של המנגליסטים הישראלים.

בימי החגים עולה הביקוש לפחמים ב-70%. לחלק מאלפי העובדים אין יום ואין לילה בתקופה הזאת. מקצתם נמצאים 24 שעות מסביב לפחמיות, מוודאים שהעץ לא יישרף וייהרס, וכל זה בתמורה לפרוטות: כמה עשרות שקלים ליום בסך הכול.

התחושה בוואדי הזה היא כמעט של ניתוק מהעולם החיצון. הסביבה נראית כמו הודו, אבל האתר ממוקם בסך הכול כמה דקות מעפולה. עשרות פחמיות כמו אלה פרושות לאורך כל הכביש המוביל לכפר יעבד שמרבית תושביו עובדים בעסק הזה.

באופן ארוני, עסק הפחמים הופך רווחי במיוחד לפני החגים - לא המוסלמיים, כמובן. גולת הכותרת בכפר היא יום העצמאות. האינטרס הכלכלי שמתבסס על יום העצמאות למדינה, דוחק הצידה את הפוליטיקה ואת ההיסטוריה. וכך הופף יום העצמאות מקור לפרנסה - לא יותר.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק