אלי פיניש: "הארץ שלנו לא תמיד נהדרת"

השחקן והקומיקאי אלי פיניש מתגייס לטובת ניצולי השואה הנזקקים, ותורם איפה שהמדינה כושלת. "המצב עגום", אומר פיניש שמתאר מצב של הזנחה מחפירה של ניצולי השואה מצד המדינה. הצטרפו לפיניש וחבריו ועזרו לאלו ששרדו את השואה ובקושי שורדים את חיי היומיום

עשרות אלפי ניצולי שואה חיים כיום מתחת לקו העוני. "זעקתם כמעט ולא נשמעת, בין אם מחולשה, ובין אם מבושה. הם זקוקים לעזרה, ובשבילם, כל יום הוא יקר", כך מתריע השחקן אלי פיניש, כוכב "ארץ נהדרת", שלקח יוזמה ויחד עם חברים החליט להושיט יד לניצולים הנזקקים.

"במקרה הזה אין לנו ארץ נהדרת", אומר הבדרן שזועם על היחס המחפיר כלפי האנשים ששרדו את הנורא מכל ומסכם: "המצב עגום".

עשרות קשישים שהצליחו לשרוד את השואה, לדברי פיניש, בקושי מצליחים להתקיים ונאלצים לבקש סיוע מהמדינה. "הארץ שלנו הרבה פחות נהדרת כשהיא מבינה שהיא צריכה גם לתת ולא רק לקחת", הוא אומר.

הומור עוזר לכאב

פיניש, בדרן במקצועו, מזכיר כי הומור עוזר רבות להתמודדות עם כאב ומצוקה. למעשה, הומור היה כלי משמעותי בהתמודדות של יהודים בתקופת השואה - עם בדיחות והצגות קומיות. "כולם מחפשים לצחוק- זה מרפא, זה רגע קטן של אושר ושמחה", הוא אומר ומציין כי היהודים ידועים בהומור השחור שלהם. "בתנאים הנוראיים לא נשאר כלום מאשר קצת לצחוק", הוא מודה.

פיניש, שעכשיו רואה מקרוב את הטיפול הלוקה בניצולי השואה, מתקשה להבין את הבירוקרטיה והסחבת שגורמת להזנחה קשה. "אני משתדל לעזור דרך עמותה קטנה לעזרה מיידית לניצולי שואה - בלי בירוקרטיות ואישורים", הוא מספר, "להעניק להם ייעוץ ועזרה מעורכי דין, בתשלומי חשבונות חשמל, להטות אוזן קשבת, להעניק תמיכה ומזון".

אבל פיניש וחבריו הם בודדים והעמותה בה הם מתנדבים זקוקה לעוד כוח אדם. "העמותה צריכה המון מתנדבים, אפשר גם להתנדב מהבית, כמה שרוצים ואיך שרוצים", הוא קורא לכם להצטרף לעזרה המקודשת.

מתנדבים למען ניצולים: מספר טלפון מוקד העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה 03-5257888, 03-6292888. העמותה זקוקה למתנדבים לפעולות העמותה כמו ליווי רפואי, חלוקת מזון וסיוע בתיקונים בבית. העמותה מגייסת תרומות להקמת בית אבות סיעודי חינם לניצולי שואה שלא יכולים לממן זאת.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק