המלצריות נגד הילטון: אל תחייבו אותנו ללבוש חצאית

האם מלון הילטון בתל אביב יכול לכפות על העובדות שלו ללבוש חצאיות? נשים שמועסקות במלון אומרות שהן זוכות בעקבותיהן להערות סקסיסטיות, משרד התמ"ת מגבה אותן ומאיים לעתור לבית המשפט, אבל בהילטון נעמדים על רגליים אחוריות בכדי להגן על ה"לבוש הייצוגי"

קוד הלבוש במלון הילטון מוקפד במיוחד: העובדים בקבלה בחליפות, המלצרים בווסט ובעניבה, והמלצריות בחצאית עד הברך. אולי לרבים זה נראה טריוויאלי - רק לא לעובדות הללו. 20 מלצריות חתמו על עצומה המבקשת מהמלון שלא לחייבן ללבוש חצאית, בטענה שהיא מקשה עליהן את העבודה.

"במקום להיות מלצרית מקצועית, אני צריכה להיות כמו קישוט דקורטיבי", אומרת יעל סיני, מלצרית במלון. לדבריה, "אני צריכה לחשוב על כל תנועה, אני צריכה להיזהר שאני לא קורעת את הגרביונים, אם אני מתכופפת לשולחן נמוך אני מפחדת שתיחשף לי הרגל".

לדברי חלק מהמלצריות, החובה ללבוש חצאית קצרה גוררת גם הערות סקסיסטיות מצד חלק מהלקוחות, שמרשים לעצמם "להחמיא" לרגליים שלהן.

"תתקשרי כשמידת המכנסיים תרד"

עם כל הנתונים הללו פנו המלצריות לנציבות שוויון הזכויות בעבודה במשרד התמ"ת, שם חיזקו את תביעת המלצריות וקבעו כי קיים חשש לאפליה בתנאי העבודה, וקראו למלון לאפשר למלצריות ללבוש מכנסיים.

שם סירבו לבקשה ומסרו בתגובה: "הלובי הוא חלון הראווה שלנו ולכן נקבע בו לבוש פורמאלי מוקפד. קוד הלבוש מאופיין בין היתר בלבוש שונה לגברים ולנשים, בדיוק כמו שדורשים גופים רבים במדינה. הקוד השונה אינו מגדרי, אלא אסתטי בלבד.

עו"ד שרון אברהם ויס מנציבות שיוויון הזדמנויות העבדה אמרה כי המלון הוא חלק מתופעה של מקומות שמעסיקים לפי מראה. "רק בשבוע שעבר הייתה מישהי ששאלו אותה בראיון הטלפוני שלה מה מידת המכנסיים שלה, וכשהשיבה שהמידה היא 40 אמרו לה להתקשר אליהם בעוד מספר שבועות כשהמידה תרד".

במשרד התמ"ת שוקלים כעת לתבוע את מלון הילטון על אפליה, צעד תקדימי שעשוי להשפיע על שוק העבודה כולו.