הילדים שמחפשים בית חם בפסח

ביום שני הקרוב נחגוג סביב שולחן ליל הסדר עם בני המשפחה. בזמן הזה יהיו ילדים עצובים – שבשבילם זה רק חלום רחוק. ילדים שהוצאו מבתיהם בשל מצוקה, כאלה שהופרדו מבתיהם בגלל התעללות ומחפשים משפחה אומנה. רגע לפני החג – יש לכם הזדמנות לעשות מעשה טוב

לפני שנתיים הוצא נועם (שם בדוי) מביתו בצו בית משפט, בעקבות התעללות פיזית שספג והזנחה קשה. מאז הוא בבית שרמן של ויצ"ו בירושלים, מוקף בצוות של אנשים שאוהבים אותו. "כשהוא הגיע זה היה נורא", נזכרת סתיו הופמן, מדריכה במקום. "הוא היה פשוט מתחת לשולחן רוב היום. עכשיו הרבה פחות".

בשנתיים שהוא בבית הילדים סתיו המטפלת היא כל עולמו. סתיו והחיות שדרכן הוא מבטא את חלומו הגדול: לחיות בבית אמיתי.

נועם גדל בבית שרמן עם עוד 15 ילדים: הקטן שבהם רק בן שנתיים, הגדול בן 7. הילדים שהוריהם הביולוגיים ניתקו איתם מגע, יימסרו לאימוץ, לילדים שעדיין קיים סיכוי שישמרו על קשר עם אביהם או אמם - מחפשים משפחה אומנה.

מחפשים בית חם

אלפיים ילדים ממתינים למשפחת אומנה חלקם ממתינים בבתי ילדים ופנימיות, חלקם בבית - כמו אלירז (שם בדוי). הוריו אוהבים אותו, אבל יודעים שהדבר הטוב ביותר עבורו יהיה היציאה מהבית. "צריך כשהוא חוזר מבית הספר, שתהיה לו ארוחה - פה אין לו את זה", מסביר אביו.

אמו של אלירז לוקה בפיגור קל ואביו חולה. שניהם קשורים אליו, אך מוצאים נחמה בעובדה שבמסגרת משפחת אומנה, אם תימצא, תינתן להם האפשרות לפגוש אותו פעם בשבוע. "אני יודע שהוא יקבל את כל התנאים הכי טובים", משוכנע האב.

משפחת כזום משמשת משפחת אומנה לאורית (שם בדוי), ילדה חירשת שהתייתמה לפני כמה שנים מאמה. מי שנכנס לבית המשפחה ביבנה נדבק מיד בצחוק המתגלגל של ניר, בן הזקונים של ניצה. הוא סובל מתסמונת נדירה שמצריכה טיפול והשגחה קרובים.

"לקחת ילד, במיוחד שהוא לא שלך, ולהביא אותו לחוך, להצלחה בלימודים, לאהוב את עצמו והסביבה - זה נותן לי המון כוחות נפשיים", מציינת ניצה כדום בסיפוק. "אבל אם היה לי רק עוד חדר הייתי קולטת גם עוד ארבעה".

עמותת אור שלום מחפשת משפחות אומנה עבור הילדים שראינו בכתבה ועבור עוד 2000 נוספים. ניתן ליצור קשר בטלפון: 02-9936900.