הממשלה תשיב 100 מ' ש"ח לסטודנטים

שר החינוך ושר האוצר הודיעו על הסכם עקרונות בין הסטודנטים לבין משרד האוצר בנוגע לפתרון המשבר בהשכלה הגבוהה. על פי עקרונות ההסכם שנחשפו הבוקר, תחזיר הממשלה בשלב ראשון 100 מיליון שקלים לסטודנטים. שר החינוך סער: "נדון על הפרטים במו"מ הפרטני"

במסיבת עיתונאים משותפת להתאחדות הסטודנטים, לשר החינוך ולשר האוצר הוכרז על "הסכם מסגרת" בין האוצר לבין הסטודנטים, במסגרתו יושבו בשלב הראשוני 100 מיליון שקלים לסטונדטים. פרטי ההסכם יידונו במשא ומתן בין נציגי הסטודנטים לנציגי משרד האוצר.

"יש הסכם עקרונות מקובל על כל הצדדים שקובע את הדרך שבה נחזק ביחד את מערכת ההשכלה הגבוהה, נגדיל את התקציבים שלה ונפעל ליתר מעורבות של הסטודנטים", אמר לערוץ החדשות שר החינוך גדעון סער, בתום מסיבת העיתונאים.

"אין עדיין פרטים להסכם", הסביר שר החינוך. "הם יושגו במשא ומתן מפורט. הסכמנו כעת רק על הסכם מסגרת ואנחנו נדון על הפרטים בהסכם. שר החינוך הוסיף כי בראייתו, הסטודנטים הם לא רק הלקוחות של מערכת החינוך, אלא העתיד שלה ולכן יש להשקיע בהם. "ההסכם הזה כולל עקרונות מאוד חזקים וברורים שמשותפים לכולם", הוסיף סער.

יו"ר התאחדות הסטודנטים, בועז טופורובסקי, אמר כי "אנו מדברים על יציאה לרפורמה מהפכנית בהשכלה הגבוהה והתחייבות של 3 שנים מצד המדינה - לא לשנות את שכר הלימוד ללא הסכמת הסטודנטים".

האם נמנעה השביתה הגדולה הבאה?

ההסכם בין הסטודנטים לבין משרד האוצר מגיע לאחר שביתות ומחאות רבות שפרצו בשנים האחרונות. בשנת 2001 קיבלה הממשלה את ההמלצה של ועדת וינוגרד להפחית את שכר הלימוד באוניברסיטאות בהדרגה ב-50%. עם זאת, לאחר שהופחת שכר הלימוד ב-26% בלבד, הוקפא התהליך.

בשנת 2007 החלו הסטודנטים בשביתת מחאה שארכה כחודשיים בגלל כוונת הממשלה להעלות את שכר הלימוד במאות אחוזים. בתום אותה שביתה לא הצליחו הסטודנטים להגיע להישגים משמעותיים, אך תהליך העלאת שכר הלימוד הוקפא לאור המחאה הציבורית. מאז היו נציגי הסטודנטים והאוצר בשיחות לסירוגין בנושא המשבר בהשכלה הגבוהה.