מורה הותקפה באלימות על ידי תלמיד: "הוא בעט בי ואיים לרצוח אותי"

עדות קשה של מורה בישראל: בשבוע שעבר הותקפה באלימות מחנכת בתיכון על ידי תלמיד כיתה ז'. "נשארתי לבדי בכיתה עם ילד חסר רסן שבועט, מקלל, נוגח בי עם ראשו בבטני כדי לרמוס ולהדוף אותי", היא משחזרת. אך לדבריה הדבר העצוב ביותר הוא ההתעלמות הצורמת של הילדים שהיו עדים להתקפה שאף צעקו "מוות למורה"

עדות של מורה שמתפרסמת היום חושפת מציאות עגומה בבתי הספר בישראל. מתברר כי לא רק תלמידים נופלים קורבן לאלימות בכיתות, גם המורים והמחנכים נמצאים על הכוונת וסופגים השפלות ואיומים על בסיס יומיומי.

המורה שבחרה לשמור על שם בדוי, סיפרה ל"מעריב" על אירוע אלים בו נכחה בשבוע שעבר. לדבריה, היא נקראה להפריד בין שני תלמידים בכיתה ז' שהתקוטטו באחת הכיתות. כשניסתה להפריד בינהם, היא נשארה לבדה, חשופה למכות ואיומים מצד התלמיד המכה.

"נשארתי לבדי בכיתה עם ילד חסר רסן שבועט, מקלל, נוגח בי עם ראשו בבטני כדי לרמוס ולהדוף אותי", היא משחזרת. "הוא נתן לי מכה בראש, בעט ברגליי, איים לרצוח אותי, קרא לי 'בת זונה' והכה אותי בכל חלקי גופי", מספרת המורה.

תלמידים שרו ועודדו אותו

לדבריה, שאר הנערים שהיו עדים לאירוע אפילו לא ניסו להגן עליה בזמן שהותקפה. "בכיתה היתה קבוצה גדולה של תלמידים אחרים שנהנו וניצלו את המצב. להערכתי יותר מעשרה מהם הריעו לו, עודדו אותו, שרו ומחאו כפיים". ואם כל זה אינו מספיק, מספרת המורה כי תלמיד נוסף ניצל את הסיטואציה הקשה ונתן לה מכה חזקה בגב תוך כדי שהיא מנסה להשתלט על התלמיד האלים.

"ברגע זה לא הייתי בטוחה אם סכין ננעץ בגבי או בלבי", היא מספרת בעצב. "בשלב מסויים התלמידים החלו לשיר 'מוות למורה'", לדבריה כל העת ניסתה להתעלם ולהתפלל שמישהו יגיע לעזרתה.

המורים הפכו קורבן. ארכיון (חדשות 2)
רק שתי תלמידות שהיו גם הן משותקות מפחד לנוכח האירוע הביעו נכונות לעזור למורה המותקפת. אחת מהן הציעה להזעיק את אימה, ורגע לאחר מכן נכנסו מורות נוספות לכיתה בכדי לסייע. ניתן לומר כי רק בנס המורה המותקפת לא נפגעה קשות. "בסופו של דבר הגיע הסייר ולקח את הילד התוקף. אני לא יודעת מה חמור יותר. הילד או קבוצת הילדים המעודדים", היא אומרת.

בשעות ערב נלקחה המורה לבית החולים לבדיקות, והכאבים שחשה בעקבות ההתקפה ליוו אותה במשך ימים. "עצוב לי מאוד היום", היא אומרת כעת במבט לאחור. "עצוב לי עוד יותר שלא נחרדתי עד עומק נשמתי לפני חודש ואולי עוד קודם לכן". לדבריה, הזעזוע ותחושת הסכנה שחשה נועדו להעיר אותנו, ולמעשה את כולנו.