תלמיד הביע תמיכה בחיסול שחאדה - ביה"ס מונע השתתפותו בטיול

תלמיד כיתה י"ב בבי"ס בחיפה טוען שההנהלה אסרה עליו להשתתף בטיול השנתי לאחר שהביע דעה חיובית על חיסולו של פעיל חמאס סלאח שחאדה. ביה"ס: "מדובר בתלמיד מופרע, יציאתו לא נאסרה בגלל דעתו". אז מדוע עדיין מסרבים להוציאו למרות שאביו הציע להגיע עמו לטיול?

אבישי דהן, תלמיד כיתה י"ב בבית הספר תיכון עירוני ה' בחיפה לא ישתתף הבוקר בשיעורים בבית ספרו ולא ייצא לטיול השנתי האחרון שלו לאילת, אותו תכנן תקופה ארוכה יחד עם חבריו. הסיבה אינה נעוצה במעשה שעשה, אלא בדעה חיובית שהביע אבישי על חיסולו של בכיר החמאס סאלח שחאדה.

"הילד הזה לא יוצא לטיול השנתי האחרון לפני הגיוס רק בגלל החלטה פוליטית", אמרו בני משפחתו של דהן, שניסו עד השעות האחרונות לפני הטיול לשכנע את הנהלת בית הספר לשנות את רוע הגזרה. דהן בן ה-18 מודה שהתבטא בצורה לא יפה בזמן הרצאה שנתן בשבוע שעבר קצין צה"ל לתלמידי בית הספר, אבל הוא לא העלה על דעתו שזו תהיה התוצאה.

"המרצה דיבר על חיסול סאלח שחאדה שבו נהרגו 14 חפים מפשע, ובהם גם ילדים, ואמרתי שלדעתי זה טוב מאוד, כי גם הם הורגים לנו חפים מפשע", הסביר התלמיד בשיחה עם חדשות 2. "ניסיתי להסביר שגם מחבלים מתאבדים וטילי קטיושה הורגים חפים מפשע בישראל, ואיש מהצד השני לא אומר דבר ולא מגנה את זה אבל לא נתנו לי לדבר".

ביה"ס: השתתפותו לא נמנעה בגלל דעתו

גם הוריו וקרובי משפחתו של דהן מופתעים מאוד מההחלטה: "יום לפני שהודיעו לבן שלי שהוא לא יוצא לאילת, המורה דיברה איתי וצחקנו בטלפון. הכול היה בסדר, מעולם לא הזמינו אותי לבירור על מעשיו, ומעולם לא היה איתו משהו חריג, אז איך פתאום הם טוענים שיש כמה מקרים?" תהתה אמו.

דהן עצמו מספר שאחרי המקרה, ניסה ללא הצלחה להסביר למורים שלו שהוא עצמו מגיע ממשפחה שנפגעה מטרור, לאחר שטיל קטיושה פגע בבית סבתו בנשר במהלך מלחמת לבנון השנייה. אבל לדבריו, איש לא התעניין לשמוע את הצד שלו.

"כל כך רציתי לצאת לטיול, זה הטיול האחרון לפני הגיוס לצה"ל", סיפר דהן. "אני לא מבין איך נותנים לילדים שעשו הרבה יותר צרות ממני להשתתף?". בניסיון להגיע לפשרה, הציע אביו של דהן, שהינו קצין משטרה, להצטרף בטיול, כדי למנוע התנהגות חריגה של בנו, אבל גם הצעה זו נדחתה.

מעיריית חיפה נמסר בשם בית הספר כי ההערות של התלמיד לא היו הסיבה לשלילת זכותו לצאת לטיול. "מדובר בתלמיד שצבר לחובתו מספר רב של הפרעות לאורך השנה. לא רצינו לקחת על עצמנו את הסיכון שהוא ישתולל במהלך הטיול. מדובר בזכותו של מנהל המוסד למנוע את יציאת התלמיד לטיול בהתאם לחוזר מנכ"ל, וכך עשינו לאחר ישיבה מסודרת בעניינו ושקילה חוזרת של בקשתו" הסבירו.