פיצוי לניצולי השואה: כרטיס הטבות מגנטי

המדינה החליטה להעניק לאלפי ניצולי שואה תוספת לקיצבה של 600 שקלים בחודש. אלא שבמקום כסף הם מקבלים כרטיס מגנטי, שאותו הם יכולים לנצל עבור מוצרים שנקבעו מראש. מה יעזור אם כן חדר במלון למי שחולה ומרותק לבית? לראות ולא להאמין

ניצולי שואה רבים שמחו לשמוע לפני מספר חודשים על תוספת כספית של 600 שקלים לקצבה לגמלה, כסף שהיה אמור להקל עליהם לאחר הזוועות הקשות שעברו. אך אותו פיצוי כספי התברר לאחרונה כלא מועיל כלל לרובם.

במקום שהכסף יכנס לשירות לחשבונות הבנק של ניצולי השואה, הגתה מדינת ישראל רעיון חדש. התשלום הנוסף הועבר בצורת כרטיס מגנטי נטען, המעניק לניצולים הקשישים 600 שקלים לשימוש בקניית תרופות, מזון או ללכת לבית מלון. אך הבעייתיות היא שהם לא זכאים להשתמש בו לצרכים אחרים.

"אני צריכה את הכסף כמו החיים"

"לבית מלון ולבית הבראה אני לא יכולה ללכת, אני סיעודית ובקושי יוצאת מהבית", מספרת ניצולת השואה, יהודית בק. "אני צריכה את הכסף כמו החיים, אני שמחתי על הכסף, לא חשבתי דבר כזה".

בלי בושה שלחה המדינה חוברת עמוסה באותיות קטנות ובה הפירוט של כיצד להשתמש בכרטיס החדש. שם מסבירה המדינה במדויק כיצד על ניצולי השואה לבזבז את הכסף ולא מעניקה להם את האפשרות להשקיע אותו על פי רצונם.

"כל הזמן הם אומרים צריך סבלנות, עד מתי סבלנות? הרי אנחנו אנשים חולים ומבוגרים, אין לנו זמן לחכות, אנו צריכים עכשיו את הכסף לחשבון הבנק", אומרת בק. ממשרד האוצר נמסר כי הבעייתיות בהעברת התשלום הובאה לתשומת לב הרשות לזכויות ניצולי השואה, שהעבירה את הפנייה לוועדת לפניות הציבור בכנסת על מנת להסדיר את הוועדה. כעת יאלצו ניצולי השואה להמתין עד שינועו גלגלי הבירוקרטיה בעניינם.