התלמיד שיצא להציל את בית ספרו

אתור מאוד הוא אוהב את ביה"ס שלו. הבעיה היא שביה"ס הזה נמצא בבית-שמש, עיר שיש בה ראש עירייה חרדי, שרוצה לסגור את בית הספר של ארתור ולהקים במקומו בית ספר חרדי. אבל ארתור החליט שהוא לא יוותר. והוא וחבריו פתחו בקמפיין באינטרנט, והגיעו איתו עד לכנסת

בבית הספר החילוני היחיד ברמת בית שמש המתחרדת, עוד שרים שזו עיר לכולם, אבל יודעים שכבר לא. בית הספר לשפות ותרבויות שנבנה כאן בימים אחרים, לפני 10 שנים, נלחם עכשיו על חייו. ראש העיר נחוש לסגור אותו כיוון שהוא צריך עוד ועוד כיתות לחרדים.

"לפני שנה וחצי הוא בא למסיבת חנוכה ומול העיניים שלי אמר שבית הספר לא ייסגר", אמרה שרה רשף, אם לילד מבית הספר בפני ראש העיר, שהכחיש שנתן הבטחה כזו. "אני אצטער אם תעזבו את העיר - אבל זה לא יהיה השיקול", אמר ראש העיר משה אבוטבול.

מעבר לכך שבית הספר הזה עטור פרסים ומוניטין, הוא האפשרות היחידה של תלמידים לקבל באזור הזה חינוך חילוני. בית הספר הוא מעבר לזה, הוא סימן לדו קיום בעיר, לאפשרות, שהייתה לאורך הרבה מאוד שנים, של חיים ביחד.

פעם עוד קיוו כאן לעיר מתפתחת עם אוכלוסייה מגוונת. היום יש כמעט 20 אלף תלמידים בחינוך החרדי בבית שמש, ופחות מ-3,000 בחינוך הממלכתי. בית שמש מתרוקנת מחילונים, המעטים מאוד שנותרו
נאבקים על זכותם להישאר.

ארתור וחבריו יוצאים למאבק

בשנה האחרונה היה ניסיון להעביר לבית הספר כיתות חרדיות כדי בית ספר חרדי בתוך בית הספר. ההורים התנגדו ויצאו להפגנה וכאן התחיל מאבק, מגובה בתושבים חילונים משכונות אחרות, שפוחדים שיסגרו גם את בתי הספר של ילדיהם, ובתוכו בולטים מאוד ארתור צ'ייקובסקי והחברים שלו מכיתה ו'.

המאמץ למנוע את סגירת בית הספר מצליח להגיע עד שר החינוך שמקבל החלטה לא לסגור את בית הספר, אבל ראש העיר לא מתכוון לסגת. ביום שלישי האחרון הגיע המאבק לשיאו, כשתלמידי בית הספר מוזמנים לדיון בוועדת החינוך בכנסת בנושא עתיד בית הספר.

ארתור, שזוהי הפעם הראשונה שבה הוא נמצא בכנסת אמר בהתרגשות: "אני יודע שיש מצוקת כיתות לחרדים, אבל אני מבקש שזה לא יהיה על חשבוננו - על חשבון הילדים, התלמידים". על זה נאמר גם חיה ותן לחיות.

החלטה בעניין בית הספר עוד לא התקבלה. התלמידים מקווים, על אף שההרשמה לא נפתחה, שראש העיר עוד ישנה את דעתו. בהפסקה השבוע הם יצאו, כמו תמיד, לרקוד על הרחבה לצד החבר'ה מהישיבה התיכונית. מסתבר שאם רק רוצים - אפשר לרקוד ביחד.