חבר פורום תקנה: "הרב אלון אמר שהתגבר על סטייתו"

בפורום תקנה שחשפו את פרשת ההטרדות המיניות שביצע לכאורה הרב מוטי אלון, מסבירים היום מה גרם לעיכוב בדיווח על מעשיו. במסמך שפרסמו מפרטים חברי הפורום כיצד הטילו הגבלות על הרב – שאף הודה במעשים שביצע. "לצערנו הרב אלון לא עמד בדרישות"

פרשת ההטרדות המיניות שהועלתה נגד הרב מוטי אלון עוררה טענות רבות על "תרבות ההדחקה" שנהוגה בחברה הדתית. קולות רבים נשמעו נגד חברי פורום תקנה שהוקם כדי למנוע ולטפל בבעיות של ניצול והטרדה מינית מצד בעלי מרות וסמכות בקרב הציבור הדתי, על כך שידעו על מעשיו לכאורה של אלון זמן רב לפני שהחליטו לחשוף אותם לציבור.

בתגובה, החליטו חברי הפורום לפרסם מסמך שיסביר את הדרך שבה התנהלו בפרשה. "הדברים שלהלן נכתבים מלב קרוע, מלא צער וכאב, מתוך מודעות ורגישות לצערם של כל המעורבים בעניין", נכתב במסך שפורסם היום בצהריים. "השתדלנו עד כמה שניתן לתת מענה הולם לשאלות שנשאלנו בימים האחרונים, אך בד בבד למעט ככל האפשר בחשיפת פרטים שלא לצורך ובשמירה - עד כמה שהדבר ניתן בנסיבות העניין - על כבודם של כל המעורבים בעניין".

"לא לכבודנו עשינו, ולא לכבוד בית אבא עשינו, אלא לכבודה של תורה, ולמען לא יהא שם השם מחולל", נכתב במסמך. "דף עמדה זה מנוסח כתשובה על שאלות שהופנו אלינו ביממה האחרונה, מאז שעלתה הודעתנו הקודמת לאתר".

לדברי חברי הפורום, למרות המידע שהיה ברשותם, הפורום נאלץ לא לפרסם את דבר התלונות מטעמי הגנה על המתלוננים. "בתחילת כל פנייה אנו ממליצים בפני כל מתלונן ללכת בדרך זו ולפנות לרשויות החוק, לאחר שהוא מסרב, אנו נכנסים לפעולה", נכתב במסמך. "הדגשנו כי יידענו את היועץ המשפטי לממשלה, שהבהיר כי אין דרך להתמודד עם התלונות הספציפיות האלה במישור הפלילי".

לא נותרה לנו ברירה - אלא לפנות לעיתונות

בסופו של דבר הביאו חברי תקנה את הפורום לידיעת התקשורת כיוון ש"הרב אלון לא מילא אחר ההגבלות שהוטלו עליו, במיוחד בתחום הקשרים האישיים". במסמך מציינים חברי הפורום כי שוחחו באופן אישי עם הרב אלון - שאף הודה בחלק מהמעשים המיוחסים לו.

"הוועדה המצומצמת שכללה את הרב אריאל, הרב ליכטנשטיין, מר בני להמן, פרופ' ידידיה שטרן וגברת יהודית שילת,שמעה את התלונה הראשונה, ולאחר מכן נפגשה עם הרב אלון שהצהיר כי התגבר לחלוטין על בעייתו וכי מדובר במקרים ישנים ואין מקרים נוספים", נכתב במסמך.

מיד לאחר השיחה, הורו חברי הוועדה לאלון להקפיד על דיני ייחוד גם עם תלמידים, אולם עם הצטברות המידע על מקרה שני בעל אופי מיני שאלון ביצע לכאורה, הוועדה הטילה על הרב סדרת הגבלות שתרחיק אותו מהאפשרות לפגוע במתלוננים עתידיים. "לצערנו הרב אלון לא עמד בכל הדרישות האלה", נכתב במסמך.

"מעשיו חמורים בהרבה מהטרדה מינית"

ראש ישיבת ההסדר בפתח-תקווה וחבר בפורום "תקנה", הרב יובל שרלו, טען הבוקר כי מעשיו של הרב מוטי אלון חמורים בהרבה מ"הטרדה מינית", וציין שאלון הודה בביצוע המעשים באחת הפגישות שנערכו בינו לבין חברי הפורום.

בראיון לגלי צה"ל רמז שרלו כי ייתכן שהמעשים בין הרב לבין הנערים נעשו בהסכמה, אך ציין כי יש בעיה כשרב מוערך מנצל את מרותו הרוחנית: "אין במערכת הפלילית שום פיתרון לבעיית ניצול מרות וסמכות רוחנית לא מוסדית. כיוון שהרב אלון הופיע בפני הפורום והודה במעשים שמיוחסים לו, אני מציע לא ללכת במישור העובדתי, אלא במישור התיקון והזהירות. הציבור צריך לקבל ולשמוע את הדברים".

עוד לא הצטרפתם ל"חדשות 2" בפייסבוק?

החשדות נגד הרב אלון - הסיפור המלא:

"מעשיו של הרב אלון חמורים מהטרדה מינית"

הרב מרדכי אלון: "גוזר על עצמי שתיקה"

חשד: רב בכיר הטריד מינית תלמידים