שברתם כוס בחתונה וחגגתם? הרב עובדיה כועס

מנהיג ש"ס יוצא נגד האופן בו מציינים את שבירת הכוס בחתונה. "המנהג הפך מסימן של עוגמת נפש על חורבן ירושלים למנהג של קלות ראש". מציע במקום: "לא לעשות מהתלה - והכל יבוא על מקומו בשלום"

רוצה שינוי: הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, יוצא בפומבי נגד אופן ביצועה של אחת המסורות המקובלות ביותר ביהדות - שבירת הכוס בחתונה. בדברים שפרסם במוסף התורני "עונג שבת" בביטאון של ש"ס, ושחלקים מהם פורסמו הבוקר בעיתון "ישראל היום", טוען הרב עובדיה: המנהג כבר אינו מסמל את שאשר נועד לסמל.

לדבריו של הרב עובדיה, מנהג שבירת הכוס, שנועד לסמל עוגמת נפש על חורבן בית המקדש, הפך ל"מנהג של קלות ראש", לדבריו, אשר מסמל שמחה. במוקד הביקורת של הרב עובדיה עומדים החתנים: לדבריו, רצונו של הרב לשבור את הכוס בחוזקה פסול, מאחר שאין שום כוונה שהדבר ייעשה בגאווה. "מוטב היה לבטל את המנהג לגמרי, מאשר לשנות דמותו בצורה כזאת שהנפש היפה סולדת ממנו", טוען הרב.

ומה הפיתרון שהוא מציע? "אפשר להחזיר עטרה ליושנה, בכך שהחתן יקבל מראש הנחיה לומר 'אם אשכחך ירושלים תישכח ימיני' - לפני שבירת הכוס, ואז לאט-לאט יוכן הקהל לשבירה", הוא אומר. "ככה לא ייעשו מהמנהג מהתלה חוכא ואטלולא, והכל יבוא על מקומו בשלום".