כך הפך שבוע הגדנ"ע בצפון לשדה קרב

במקום לתרגל משמעת צבאית וללמוד על ההכנה לגיוס, הפכו בני נוער משני בתי ספר בצפון את שבוע הגדנ"ע לזירת קרב. הם יידו אבנים, שלפו סכינים, קיללו ואיימו אחד על השני. לאחר ששני תלמידים נפצעו, הוחלט להחזיר את אחת הכיתות הביתה

אבנים וסכינים במקום מור"ק. אילוסטרציה (דובר צה"ל)

שני תלמידי תיכון נפצעו במהלך קטטה בין בני נוער משני בתי ספר שונים בשבוע גדנ"ע בבסיס צה"ל בצפון הארץ.

לפני כשבועיים, כך פרסמו הבוקר לראשונה כתבי גלי צה"ל טל לב-רם ועקיבא נוביק, התארחו נערים מבית הספר "אורט" עפולה ותלמידי כפר "מנוף" המיועד לנוער במצוקה בבסיס צלמון  - במטרה לשמוע על היחידות השונות בצה"ל וללמוד על החוויה הצבאית.

אך מה שהיה אמור להיות שבוע חינוכי של תרגול משמעת הפך במהרה ל"זירת קרב של ממש", שכללה קללות, שליפת סכינים, יידוי אבנים והשחתת רכוש.

"פשוט סכנת חיים"

"הם השליכו עלינו אבנים, זרקו אוכל בחדר אוכל, קללות לא לעניין ואיומים", העידה אחת התלמידות מעפולה. חבריה לא נשארו חייבים והטיחו קללות ועלבונות בחזרה. מנגד, ילדי "מנוף" פרצו לחדריהם, ירקו במזון שהוגש להם וזרקו עליהם אבנים גם כן.

לאחר ששני תלמידים מעפולה נפצעו, ואחד מהם פונה לבית חולים, החליטו ב"אורט" החליטו להחזיר את התלמידים הביתה, יום לפני התכנון.

"אנחנו מתביישים שדווקא התלמידים הטובים נענשו", אומרת יעל משולם, אמא של נעמה שהייתה בגדנ"ע: "זה היה פשוט מזעזע", סיפרה אמה של אחת התלמידות לגלי צה"ל. "היא הייתה מתקשרת הביתה בוכה ומבועתת. התלמידים החזיקו סכינים - פשוט סכנת חיים. בסוף יצא שאת התלמידים הטובים זורקים הביתה, ואלו הרעים נשארים בגדנ"ע עד הסוף".

לעומת זאת, אמרה מנכ"לית כפר הנוער מנוף, זהבה אטרקצי, כי "במפגשים בין בני נוער, טבעי שישנם עימותים, ומקרים שכאלו אינם עניינה של התקשורת".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי בתחילת השבוע שעבר התייצבו בבסיס גדנ"ע צלמון מפסר בתי ספר לשבוע גדנ"ע, ביניהם תלמידי אורט עפולה ותלמידי מנוף עכו. על רקע הפוטנציאל לחיכוך בין בתי הספר השונים הודגשה למנהלים חשיבות מעורבות המחנכים והמורים, והפעילויות תוכננו כך שזמני ההפסקות היו שונים תוך הקפדה על הפרדה במגורים ובפעילות היום. ביום השלישי לפעילות החלה תגרה בין מספר תלמידים מבתי הספר וזו נבלמה מיידית תוך הרחקת התלמידית המעורבים משבוע הגדנ"ע".