הבנות ישירו, בני עקיבא תחרים את הטקס

בני עקיבא היא תנועת הנוער הגדולה ביותר בישראל, "המקום" בשביל כל הצעירים חובשי הכיפה הסרוגה. אבל אולי משהו קורה שם לאחרונה. עכשיו הם מחרימים את אירוע הזיכרון המסורתי לזכר לוחמי שיירת ה-ל"ה בגוש עציון - בגלל הלהקה הצבאית שצפויה להופיע באירוע, ובה גם חיילות בנות

מגמת התחרדות בבני עקיבא? תנועת הנוער הציונית-דתית הודיעה כי היא מבטלת את השתתפותה באירוע הזיכרון המסורתי הנערך זו השנה השלישית לזכר לוחמי שיירת ה-ל"ה בגוש עציון. זאת, בשל העובדה כי בתום הצעדה המסורתית אמורה הייתה להופיע להקה צבאית - בה נוטלות חלק גם בנות. בתנועה סירבו שפעיליה יקשיבו לשירת הבנות.

בצעדת ה-ל"ה נוטלים חלק אלפי בני נוער, מחציתם מבני עקיבא והשאר תלמידים מבתי ספר ברחבי הארץ, חיילים, ותלמידי מכינות. מדי שנה מתחיל האירוע בצעדה מיוחדת, כשבסופה מתנהל טקס. כבר בעבר נטלו חלק בטקסים הללו פעילים מבני עקיבא, למרות שגם בהם שרו בנות.

חברי התנועה דווקא מתנגדים

ואולם, נראה כי השנה פונה התנועה למגמה אורתודוכסית יותר. במכתב מיוחד ששיגרו חברים בתנועה למועצת גוש עציון, נאמר כי חניכי התנועה ייעדרו השנה מהטקס. על פי המכתב, ההיעדרות מהטקס נבעה מההחלטה של משרד הביטחון "לכפות את תכני הטקס על שלל המשתתפים". במכתב נטען עוד כי "לא ניתן ביטוי לרוח תנועת בני עקיבא, שחניכיה הם הרוב הבולט".

עם זאת, ההחלטה דווקא לא התקבלה בעין יפה בקרב חלק מפעילי התנועה. "היבדלות התנועה מציבור הצועדים המרכזי בעקבות הל"ה ומנוכחות בטקס הזיכרון הלאומי בסופה של הצעדה נוגדת את ערכי היסוד עליהם חונכנו", אמרו כמה בני נוער החברים בתנועה. "איננו יכולים להסכים לתפיסה הרואה באישה 'עזר כנגדו' בלבד. בעולם המודרני האישה אינה משנית לגבר ביכולותיה, השגותיה ותבונתה".