רמת אביב: חרם חילוני על טונה - בגלל חב"ד

בימים אלה מתארגן חרם צרכני חילוני על חברת "סטארקיסט", המייבאת מוצרי טונה לארץ. הסיבה, על פי טענת המארגנים ב"וועד לצביונה החילוני של רמת אביב", היא "שיתוף הפעולה ההדוק בין החברה לבין גורמים חרדים ובהם תנועת חב"ד, אשר מכה שורשים בשכונה הצפון-תל אביבית". הקרב על רמת אביב

"קניית טונה מחזקת את ארגון חב"ד" (חדשות 2)

עד היום שמענו בעיקר על חרם צרכנים מצד העדה החרדית, אולם הפעם החילונים משיבים אש: תושבי שכונת רמת אביב החליטו לא לשבת בחיבוק ידיים נגד מול מה שהם מכנים "השתלטות פעילי חב"ד על שכונות חילוניות" וארגנו מרד צרכנים. על הכוונת: יצרנית הטונה 'סטארקיסט', שבעליה נחשב לתורם מרכזי של תנועת חב"ד.

בתקופה האחרונה התרחבה מאד פעילות אנשי חב"ד בשכונת רמת אביב, במקביל לשכונות נוספות בצפון תל אביב. בתגובה, התאגד הוועד לשמירת צביונה החילוני של רמת אביב,  גוף המנהל מאבק ממושך נגד מה שהם מתארים "ההשתלטות המשיחית על שכונתנו".

פעילי הוועד מוחים על פעילותם של אנשי חב"ד, שמנסים לדבריהם "לקרב את ילדיהם החילונים אל הדת בשיטות מפוקפקות". סיבה נוספת שהביאה להתעוררות המחאה היא השימוש במבנים רבים בשכונה שמאוכלסים ומתופעלים לטענתם על ידי תנועת חב"ד באופן לא חוקי. כדי להפסיק את פעילות החב"דניקים, החליטו תושבי השכונה לפגוע במי שעומד מאחוריהם.

במכתב תפוצה שמופץ בימים האחרונים בין כל חברי הוועד נכתב כי "לפי אתרי חב"ד, מיכאל מיטלמן, הבעלים של חברת סטארקיסט בע"מ, הוא תורם חשוב לחב"ד בכלל ולישיבת חב"ד שפועלת ברמת אביב בפרט".

"נחרים את החברה ואת מוצריה"

"כאשר אנו קונים טונה ומוצרים אחרים מתוצרת 'סטארקיסט', סביר להניח שאנו מסייעים באופן עקיף במימון התרומות לישיבת חב"ד הפועלת ברמת אביב", נרשם במכתב. "לפיכך, אנו קוראים לתושבי השכונה שצביון השכונה הקיים חשוב להם, לא לרכוש את מוצרי "סטארקיסט".

"גילינו שאנו צועקים חמאס אבל בעצם אנחנו תורמים להם בדרך עקיפה", מסבירים בוועד החילוני. "החלטנו לא לשתוק ולפחות להעביר לכל החברים בעמותת התושבים, שמונים יותר מאלף איש, שצריך להחרים את החברה ומוצריה".

"החלטנו להפסיק להיות פראיירים"

באתר חברת "סטארקיסט" נכתב שהחברה החלה בפיתוח תחום היצוא לחו"ל בשנה האחרונה, בדגש על הקהילות החרדיות ברחבי העולם. הבעלים מיטלמן עצמו מופיע מדי פעם באירועים גדולים של תנועת חב"ד, שחלקם התקיימו בשכונת רמת אביב.

"החלטנו להפסיק להיות פראיירים", מדגישים בוועד, "החרדים מחרימים כל מיני דברים שלא נראים להם, אבל זו פעם ראשונה שחילוניים קמים ומחרימים גוף שתורם ועוזר לגוף חרדי שפועל בצורה שכזאת". למרות שמדובר כרגע בפעילות מקומית בלבד, היא צפויה להתרחב בעקבות שיתוף פעולה עם קבוצות חילוניות דומות מירושלים ומחיפה.

בחברת 'סטארקיסט' סירבו היום להגיב לדברים, אולם בתגובה שניתנה לאתר "המבשר" על ידי מספר גורמים בחב"ד נאמר: "חברת סטארקיסט ובעליה ידועים כאנשי חסד התורמים מדי שנה לעשרות מוסדות חינוך, בריאות ורווחה בישראל. רובם המכריע של הארגונים הינם חילוניים וכלל ישראליים, ורק מיעוטם הם מוסדות 'דת' - בינהם חב"ד, ביחס השווה לגודלם באוכלוסיה ואלי אף פחות ממסרם בין רוכשי תוצרת החברה".