הטאליבן - ארגון טרור או בני שבט אפרים?

שאנז עלי, חוקרת הודית, הגיעה לישראל במטרה אחת - לנסות ולהוכיח כי הפשטונים הם צאצאיהם של שבט אפרים האבוד. הפשטונים, מוצאם של רוב חברי ארגון הטרור הטאליבן, ודאי לא יהיו מרוצים באם עלי תצליח להוכיח חד משמעית כי אלה שתוקפים את ישראל בכל הזדמנות באמצעי התקשורת ובקלטות, הם יהודים בעצמם

יהודי? אוסמה בן לאדן (רויטרס)

אנשי הטליבאן ידועים בעיקר בפעילות הטרור שאותם הם מבצעים באפגניסטן ובפקיסטן. האם פעולות אלה, הנעשות כמלחמת ג'יהאד מוסלמית, מבוצעות בעצם על ידי פעילים שמוצאם יהודי? את התעלומה הזו תנסה לפתור שאנז עלי, חוקרת הודית המתמחה בגנטיקה, שהגיעה לישראל. השאלה המרכזית במחקרה היא האם השבט שמרכיב את אנשי הטליבאן הוא בעצם צאצא לשבט אפרים. את מחקרה של עלי ילווה מקרוב פרופסור קרל סקורצקי, שנודע בשל מחקריו בתחום בגנטיקה היהודית.

עלי הגיעה לישראל וברשותה ממצאי DNA של אנשי שבט הודי בשם אפרידי פטאנס, שפעילי הטליבאן טוענים כי הם בעצם ממשיכי דרכם באזור אפגניסטן. פעילי הטליבאן מגיעים ברובם ממוצא פשטוני, שהיא הקבוצה האתנית הגדולה באפגניסטן. הפשטונים תמיד טענו כי הם צאצאיהם של שבט שמוצאו בהודו, ואין להם כל קשר ליהדות.

התיאוריה לפיה לטליבאן ולאנשיו קשר לשבט אפרים העלו כתבים עתיקים ומסורות שהועברו מאב לבן בקרב הפשטונים. חשוב להדגיש כי עד כה אף מחקר שנערך לא הצליח לאשר את הממצאים, למרות שאנשי מדע רבים מרחבי העולם ממשיכים לטעון כי תיאוריה זו נכונה.

במידה ועלי תצליח להגיע לפריצת דרך במחקרה, נוכל להניח שלפחות אדם אחד לא יהיה מרוצה מהתוצאות - אוסמה בן לאדן, שמקפיד לצאת בכל הזדמנות נגד ישראל ונגד היהודים.