בקרוב: רגע של עברית בבתי הספר

משרד החינוך חשף את תוכנית "עברית ברגע", חמש דקות ראשונות בכל יום לימודים שיוקדשו לשיחה על הגייה נכונה, כתיבה מדויקת והעשרת השפה. בבתי הספר הערבים תחוזק השפה הערבית. "השליטה בשפת האם מהווה תשתית להגדרת זהותו של האדם", אמר שר החינוך גדעון סער בתגובה להשקת התוכנית

הגיע הזמן לדבר נכון. אילוסטרציה (רויטרס)

אני יכתוב איך שבא לי? אם גם לכם בא להתקשר בזעם למערכת חדשות 2 באינטרנט ולדרוש את פיטוריו של כותב שורה זו, נראה שתתמכו ביוזמתו של שר החינוך גדעון סער לפתוח את יום הלימודים בחמש דקות של שיחה על עברית תקינה.

אתמול חשף שר החינוך תוכנית שהגו בכירי המשרד בשם "מילה ברגע" שנועדה להתחיל בשנת הלימודים הבאה. מדובר ברעיון שנועד לחזק את השליטה של תלמידי ישראל בשפה, כשבבתי הספר היהודים ישוחחו המורים והתלמידים על עברית, בזמן שבבתי הספר הערבים תחוזק השפה הערבית. בימים הקרובים תגובש רשימה מפורטת של מילים וביטויים שיש לחזק בשפה.

צומת לבכם בבקשה

כחלק מחמש הדקות של עברית תקינה, שיבואו על חשבון השיעורים הראשונים בכל יום, ישוחחו המורים והתלמידים גם על ביטויים שונים, כמו למשל "ובא לציון גואל" ובאופן הכתיבה הנכון של מילים נפוצות בהן שוגים התלמידים - "תשומת לב", למשל, ולא "צומת לב".

"שפה היא גם תרבות ובחברה הישראלית השיח מתבסס היום על אוצר מילים דל, על שיבושי לשון רבים ועל קשיים בהתבטאות בעל פה ובכתב", אמר שר בחינוך בתגובה להצגת התוכנית. "השליטה בשפת האם תורמת רבות להתפתחותם האישית של התלמידים ומהווה תשתית הכרחית להגדרת זהותו של האדם", הוסיף. מותר לנו לעסות שגיעות אחרונוט בעבריט לפני שצריח להתכיל לדבר בצורה טכּינה?