דוח 'לתת': ילדים בישראל גונבים אוכל

ידענו שהמשבר הכלכלי עתיד לפגוע בשכבות החלשות, אך לא ידענו עד כמה זה הולך להיות חמור. דוח של ארגון 'לתת' חושף תמונה עגומה של מצב הנזקקים בישראל. על פי הנתונים, מצבם הכלכלי של 44% מהנזקקים הידרדר ורק 1% מהציבור עוסק בפעילות התנדבותית. מנכ"ל לתת: יש כאלה שעבורם המשבר רק מתחיל

יותר נזקקים ופחות מתנדבים. ישראל 2009 (AP)

ארגון 'לתת' מפרסם היום את "דוח העוני האלטרנטיבי" לשנת 2009 וחושף נתונים מדאיגים אודות מצב הנזקקים בישראל בשנה שחלפה. על פי הנתונים שנאספו, מתברר כי בעקבות המשבר הכלכלי 15% מהנזקקים נכנסו רק השנה למעגל המצוקה, וכי רק 1% מהציבור עוסק בפעילות התנדבותית.

הדוח שפורסם לרגל הכנס הארצי של עמותות המזון וארגון לתת, מבקש להמחיש את מצבם העדכני בשטח של העניים החיים במדינה. הוא חושף כי מצבם הכלכלי של 44% מהנזקקים הידרדר בשנה האחרונה, וכי קיימת עלייה של 20% בשיעור הנזקקים ששקלו לשים קץ לחייהם בעקבות המצוקה.

בנוסף מתברר כי ישנם רבים הנמצאים במעגל העוני שכלל אינם יכולים להרשות לעצמם טיפול רפואי נאות. 63% מהנזקקים מצהירים כי הם נמנעים מרכישת תרופות וקבלת סיוע רפואי עקב מצבם הכלכלי, נתון המשקף עלייה של 10.5% בהשוואה לשנת 2008.

ילדים נאלצים לגנוב אוכל

עוד עולה כי ילדים רבים בישראל חיים בתנאים קשים וסובלים מרעב. כ-62% מהנתמכים מודים כי הם אינם יכולים לספק לילדיהם תזונה מאוזנת וכמעט מחציתם (45%) מדווחים כי ילדיהם לא מקבלים כל יום ארוחה חמה. 6% מילדי הנזקקים גונבים אוכל, וכחמישית מהנזקקים מדווחים כי ילדיהם נוטים לאלימות כתוצאה ממצבם הכלכלי.

אך מתברר כי מספר הנפגעים מהמשבר הכלכלי הוא אפילו רב יותר מכפי שנדמה. על פי נתוני הדוח, 10% מהציבור הישראלי מדווחים כי איבדו את מקום עבודתם בעקבות המשבר, וכרבע מהם בטוחים שלא יצליחו למצוא עבודה בשנה הקרובה. כאשר נשאל הציבור איזה ציון הוא מעניק לאחראים בפועל על פתרון בעיית העוני במדינה, התשובה הגורפת הייתה - נכשל.

מנכ"ל ארגון לתת, ערן וינטרוב, טוען כי עיקר המשבר עוד לפנינו. "לא רק שהמשבר לא נגמר, יש כאלה שעבורם הוא רק מתחיל ועל כן אנו צופים הצטרפות של עשרות אלפי אנשים למעגל המצוקה במהלך 2010", מסביר וינטרוב. "ממצאי הדו"ח משקפים החמרה והעמקה של העוני בקרב הנזקקים שמתבטא בהידרדרות וייאוש וכרסום מהותי בכוחן של העמותות לתת מענה".

עוד הוסיף וינטרוב כי "על אף המציאות הקודרת, אנחנו מצפים שב- 2010 יחול מפנה שיתבטא בראש ובראשונה בלקיחת אחריות ממשלתית ותחילת טיפול בתופעת אי הביטחון התזונתי".