דרושים: עובדים ערבים בלבד

ישנם מקרים רבים של אפליית מועמדים למקומות עבודה על סמך מוצא - אך הפעם מדובר באפליה מתקנת שהלכה צעד אחד רחוק מדי: סטודנטים באוניברסיטת חיפה קיבלו מייל אישי שמזמין עובדים ערבים בלבד להגיש מועמדות לעבודה בבנק הערבי-ישראלי, זאת למרות שהבנק משרת את דוברי שתי השפות. תגובת האוניברסיטה: "מדובר בטעות ניסוח"

נוסח המכתב שנשלח לראשי החוגים באוניברסיטה (חדשות 2)

כוחן של מילים: קשה להבין כיצד פרופ' באוניברסיטת חיפה, ששולח מכתב רשמי לראשי החוג, אינו מקפיד על ניסוח מדויק. מסמך ששלח הרקטור פרופ' יוסי בן ארצי , מזמין סטודנטים להגיש מועמדות לעבודה בבנק הערבי ישראלי. עד כאן, הכל לגיטימי - אלא שניסוח המסמך מזמין רק עובדים ערבים להגיש מועמדות.

"אני פונה אליכם בבקשה לאתר מועמדים ערביים מתאימים מקרב החוג, המתאימים ופוטנציאלים לנצל הזמנות זאת", נכתב במסמך שנשלח לראשי החוגים במטרה לאתר בוגרים של האוניברסיטה לתפקידי עתודה ניהולית בבנק.

מיותר לציין שפנייה למועמדים ערבים ולא לכאלה שהם דוברי השפה הערבית, מהווה הפרה בוטה של החוק לשוויון ההזדמנויות בעבודה, שקובע שאסור למעביד להפלות בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מינם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם וכן הלאה.

אוניברסיטת חיפה: "מדובר בטעות תמימה"

מעבר לכך, אתר הבנק מציע מידע ושירות בשפה העברית כמו גם בשפה הערבית. גם במענה הטלפוני דוברים את שתי השפות, וסניפי הבנק ממוקמים בכפרים ערביים וגם בערים משולבות כמו חיפה ונצרת. "סטודנטים דוברי ערבית שפנו לבנק בעקבות המודעה, לא נפסלו כיוון שמוצאם אינו ערבי", סיפרה ליאת שלומדת באוניברסיטה, "אך ניסוח הפנייה מנע מסטודנטים רבים להגיש מועמדות מראש".

מאוניברסיטת חיפה נמסר: "האוניברסיטה עושה כל מאמץ כדי לסייע לתלמידיה ובוגריה באשר הם להשתלב בשוק העבודה ולכן היא שמחה לענות לפנייתם של גופים שונים המחפשים עובדים. במכתב המדובר נפלה טעות והכוונה היא לדוברי ערבית ולאו דווקא לסטודנטים ערבים".

הבנק הערבי ישראלי מסר בתגובה כי "הבנק הינו דוגמה ומופת להעסקת עובדים בני כל הדתות יהודים, ערבים ודרוזים, ומהווה מודל לשוויון ההזדמנויות אמיתי בחברה הישראלית. הבנק מגייס לשורותיו עובדים יהודים, ערבים ודרוזים במשך כל ימות השנה ללא אפליה על רקע דת, גזע ומין. כל המשרות הפנויות בבנק פתוחות בפני בני כל העדות, תוך הקפדה יתרה על חוק שוויון ההזדמנויות".

"יש לציין כי מכיוון שמרבית סניפי הבנק ממוקמים ופועלים בערים ובכפרים ערביים, ומשרתים אוכלוסייה ערבית ודרוזית, מטבע הדברים מרבית הפונים משתייכים לעדות אלה ובדרך כלל רק בני עדות אלו מעוניינים לעבוד בכפרים עצמם. יחד עם זאת, מעסיק הבנק עשרות עובדים יהודים וההרמוניה בין יהודים, ערבים ודרוזים ידועה ומוערכת מאוד במגזר העסקי בישראל". 

יש לכם סיפור מעניין? כתבו אלינו ל"מייל האדום"