ישראל 2009: מפחדים יותר מאלימות מאשר מפיגועים

מדד החוסן החברתי הנערך זו השנה השישית, מגלה נתונים מעניינים על החברה הישראלית: החשש מהמצב הביטחוני "מאבד את הבכורה" ברשימת הדאגות הישראליות - לחשש מהאלימות הגואה ברחובות. וגם: רוב הציבור בישראל לא מאמין במפלגות בכנסת, ומודאג מהשחיתות השלטונית

מודאגים מהאלימות הגואה. זירת רצח (חדשות 2)

מרוצים מהביטחון, מודאגים מהאלימות: האזרח הישראלי מרגיש יותר בטוח ברחובות במישור הביטחוני - אך חושש עד מאוד מהאלימות הגואה. כך עולה מתוצאות מדד החוסן החברתי השני לשנת 2009. על פי המדד המפורסם היום, 81% מהציבור מודאגים מנושא האלימות בחברה הישראלית.

נתוני המדד המלאים יוצגו מחר בכנס ישראל-שדרות לחברה, של המכללה האקדמית "ספיר". על פי המדד, נתפסת מדינת ישראל כמקור גאווה רב יותר לאזרחיה: 53% מהנשאלים, סבורים כי ישראל היא במידה רבה ובמידה רבה מאוד מדינה שתמיד תגן עליהם ועל משפחתם.

35% בלבד מהמשיבים סבורים כי במידה רבה ובמידה רבה מאוד - מדינת ישראל מבטיחה עתיד טוב יותר לילדיה; עם זאת, רוב גדול מהמשיבים (74%) הצהיר כי גם במידה והיו לו אמצעים כלכליים, הסיכויים כי היה עוזב את המדינה הם נמוכים.

הרוב חושש מהשחיתות השלטונית

עניין נוסף ממנו מודאג הציבור בישראל הוא שחיתות ראשי השלטון. 80% מהמשיבים אמרו כי הם חוששים מהמצב הנוכחי, ויתר על כן - 42% בלבד מהם אמרו כי הם אינם בוטחים במפלגות השונות היושבות בכנסת.

המדינה נתפסת כמקור גאווה רב יותר לאזרחיה בהיבט הביטחוני (53% סבורים כי ישראל היא במידה רבה ובמידה רבה מאד מדינה שתמיד תגן עליהם ועל משפחתם) וכמקור גאווה חלש יותר בהיבט החברתי-כלכלי-חינוכי - רק 35% מהמשיבים סבורים כי ישראל היא במידה רבה ובמידה רבה מאד מדינה שמבטיחה עתיד טוב לילדים.

מדד החוסן החברתי הינו פרויקט ייחודי שהחל כמיזם של המועצה לביטחון חברתי בשנת 2003, ומתבצע בחסות כנס שדרות לחברה המכללה האקדמית ספיר. המדד השנה מתבסס על סקרי שנים עברו, ונערך באמצעות 555 ראיונות טלפוניים, בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל.

"הציבור גאה במדינה ורואה בה את ביתו", אומר האלוף (במיל') עוזי דיין, נשיא כנס ישראל-שדרות לחברה. "עם זאת, הוא חרד מתופעות האלימות, השחיתות, העוני והפערים בין עשירים לעניים". לדבריו, כדי להיאבק באתגרים מבחוץ, "יש צורך להביא לחברה חזקה ומלוכדת".