רה"מ בפתח ישיבת הממשלה: האלכוהול הוא כמו מגיפה אצל הנוער

תופעת צריכת האלכוהול בקרב הנוער הישראלי עולה לראש סדר היום: ראש הממשלה בחר לפתוח הבוקר את ישיבת הממשלה עם הנושא. "אנו עומדים בפני מגיפה", אמר נתניהו והבטיח כי ישקיע 27 מיליון למיגור התופעה. הממשלה אישרה את תכניתו של השר אהרונוביץ' ליצירת אווירה ציבורית השוללת צריכת אלכוהול בכלל ולבני נוער בפרט

"אנו עומדים ממש בפני מגיפה", כך פתח הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו את ישיבת הממשלה בהתייחסו לתופעת צריכת האלכוהול בקרב צעירים. נתניהו הביע דאגה עמוקה מהנושא והודיע כי המצב לא יישאר כפי שהוא.

ראש הממשלה הציג נתון מדאיג, לפיו חל גידול של כ-15% בצריכת האלכוהול בשלוש השנים האחרונות: "שליש מבני הנוער בגילאים 12 עד 18 דיווחו שהשתכרו בשנה האחרונה". אמר נתניהו. לדבריו, כ-20% מהבנים הלומדים בכיתה ו' מדווחים ששתו אלכוהול לפחות פעם בשבוע.

הרגלי השתייה של הדור הצעיר הישראלי ממקם את ישראל במקום השני באירופה וראש הממשלה בהחלט מודאג מאוד. "אנו חייבים לפעול נגד זה וכבר בישיבה היום נקצה 27 מיליון שקל לטובת הנושא", הודיע נתניהו.

בישיבת הממשלה אושרה הצעתו של השר לבטחון פנים ח"כ יצחק אהרונוביץ'. יעדי ההחלטה הם יצירת אווירה ציבורית השוללת צריכה מופרזת של אלכוהול בכלל ושל משקאות חריפים בקרב בני הנוער והצעירים בפרט, צמצום נגע האלימות, עבריינות והתנהגות אנטי חברתית הנובעת צריכה מופרזת של משקאות אלכולהול, צמצום מקרי המוות והתחלואה הקשורים לשימוש לרעה באלכוהול. הצעדים הבאים יחולקו לשלושה היבטים - הסברה ומניעת שימוש אלכוהול בקרב בני נוער, חקיקה ואכיפה.

התכנית לצמצום הצריכה

נתניהו שדיבר על הנהגת שינויי חקיקה שירחיב את האיסור על השימוש באלכוהול, ציין כי גם יחמירו בצורה קשה מאוד את הענישה למפרי החוק בעניין הזה. בנוסף מתכוונים במשטרה להגביר את האכיפה על איסור מכירת אלכוהול במקומות רבים. במועדונים, בבארים ובנקודות המכירה. "אנחנו מתכוונים גם ליצור אווירה ציבורית נגד השימוש באלכוהול, על-ידי פעולות שונות של חינוך ופעילות בקרב הציבור", אמר נתניהו.

בכירי המשרד לבטחון הפנים בראשות השר יצחק אהרונוביץ', הציגו בשבוע שעבר את תכניתם לצמצום צריכת האלכוהול בקרב צעירי ישראל.

במסגרת היוזמה שמטרתה להיאבק בגל האלימות הגואה בישראל, תיאסר מכירת משקאות חריפים בפיצוציות החל מ-23:00 ועד 07:00, כמו גם שתייה או החזקת אלכוהול פתוח במקום ציבורי. בנוסף תוצמד מדבקת אזהרה לכל משקה משכר.

"שימוש לא נכון הופך נוזל סתמי למחולל אלימות ומוביל אפילו לרצח", הזהיר השר אהרונוביץ'. "כשנכנסתי לתפקיד, הדגשתי שאתמקד על המלחמה באלכוהול. כמו שאסור לילדים לשחק בסכינים לא נאפשר להם לשחק בנשק האלכוהול. אם לא נטפל בכך היום נסבול מזה מחר ומחרתיים".

משתכרים כבר בכיתה ה'

ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', הוסיף כי שתיית אלכוהול אמנם לא הייתה ולא תהיה עבירה פלילית, אך ציין כי במשטרה מתכוונים להתייחס למקום שמוכר משקאות חריפים שלא כחוק כאל "תחנת סמים".

בממשלה מנסים בחודשים האחרונים להתמודד עם הבעיה ההולכת ומחמירה בקרב בני הנוער בארץ. על פי הנתונים האחרונים 19% מהבנים ו-11% מהבנות בגיל 11 שותים אלכוהול לפחות פעם אחת בשבוע.

עוד באותו הנושא:

המדינה תטיל איסורים על שתיית משקאות חריפים 

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק