חרדים: "האם המרעיבה" – אשת השנה

30 אלף גולשים חרדים בחרו את אנשי השנה שלהם. במקום בר רפאלי ונינט קבעו הגולשים כי הילד מוישי הולצברג ושלמה בניזרי הם הדמויות הבולטות של תשס"ט. במקום השלישי הוצבה האם המואשמת בהתעללות בבנה

"האם המרעיבה" - פופולארית במיוחד

סיכומי שנה הם דבר נפוץ בין אם מדובר בסוף שנה לועזית או עברית. הציבור החרדי, שגילה בשנים האחרונות את התקשורת בכלל ואת האינטרנט בפרט, התגייס גם הוא למשאל משמעותי משלו בנוגע לאירועים המרכזיים של שנת תשס"ט, והפתיע בבחירות במקוריות. כאן, כצפוי, לא תמצאו את נינט או בר רפאלי.

במשאל שנערך בקרב יותר מ-30 אלף גולשים, בחרו גולשי אתר "כיכר השבת" לאיש השנה את הילד מוישי הולצברג, בנם של בני הזוג גבי ורבקי הולצברג, שנרצחו בפיגוע בבית חב"ד בהודו לפני מספר חודשים, במתקפת טרור קשה.

במקום השני בין אירועי השנה ניצבת דמות שנויה במחלוקת. הרשעתו של הרב שלמה בניזרי, שרק לפני מספר שבועות נכנס לכלא, בעוון לקיחת שוחד והפרת אמונים, הוכתרה בקרב הגולשים החרדים כאירוע המרכזי.

ייתכן והפופולאריות הרבה לה זכה בניזרי לאחרונה בקרב הציבור שלו, נבעה גם מתחושות הקיפוח אותן השתדל להדגיש בתקופה בה נאבק על חפותו. אז דיבר רבות על מקורותיו החרדיים והמזרחיים כסיבה להתעמרות בו.

"האם המרעיבה" הוצבה במקום השלישי וזכתה למספר בוחרים רב. משפטה של האם, הנאשמת בהתעללות ומניעת מזון מבנה, מתנהל בימים אלה והפך סמל שהוציא לרחובות אלפי חרדים להפגנות, שבחלקן אף הפכו לאלימות במיוחד. עבור הבוחרים בה בתור אחד האירועים המרכזיים של השנה, ובה בתור אשת השנה, אין כנראה ספק בנוגע לחפותה.

לבייב ודרעי מככבים

בין הנבחרים האחרים ברשימת האישים המשפיעים של השנה, ניתן למצוא שמות שהיו עולים אולי גם במשאלים בציבור הרחב, כמו: לב לבייב, המנסה להתאושש מן המצב הכלכלי אליו נקלעה חברת "אפריקה ישראל" שבבעלותו, ואריה דרעי, שמראה סימנים של רצון לחזור לפוליטיקה, בחודשים האחרונים.

בנוסף לאלה, ניתן למצוא במקומות גבוהים במיוחד שמות שספק אם בציבור החילוני שמעו עליהם אי פעם, כמו: הרב בערל לאזאר, רבה הראשי של רוסיה, יוסי אליטוב, סגן עורך בעיתון החרדי "משפחה" וקובי איזק, איש אסטרטגיה חרדי ועוזרו האישי של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן.