מרכז השלטון המקומי: "הערים המורדות פוגעות בתושבים"

מכבש של לחצים מכל הכיוונים מופעל על מנת למנוע את שביתת הרשויות המקומיות הגדולה הצפויה ביום ראשון הקרוב. מספר הערים המתכוונות לפעול נגד השביתה (לפחות במערכת החינוך) הולך וגדל, הנהגת ההורים עותרת לבג"ץ ושר הפנים דורש לשבת בחדר אחד "עד שיצא עשן לבן"

האם השביתה מתמוססת? (AP)

האם יצליחו הגורמים הרלוונטיים למנוע את השביתה הגדולה ברשויות המקומיות? ככל שאנחנו מתקרבים למועד השביתה הגדול - קרי יום ראשון - כך גם מכבש הלחצים הולך וגדל. הלחץ מגיע מכמה כיוונים במקביל - ממשרד הפנים, מהנהגת ההורים ומהרשויות המקומיות עצמן. במרכז השלטון המקומי חוששים שכל השביתה תתמוסס להם מול העיניים והם יוצאים בחריפות נגד ראשי הערים "המורדים".

השביתה הגדולה: כל העדכונים

מי שעלולות להטריד את מובילי השביתה במרכז השלטון המקומי, הן דווקא הרשויות המקומית עצמן. יותר ויותר ערים מצטרפות לרשימת "הערים המורדות" שלא מתכוונות לקחת חלק בשביתה, לפחות בכל הקשור לשביתה במערכת החינוך. שיבושים יתקיימו רק בשעות קבלת קהל והמענה הטלפוני.

כבר עתה ידוע כי הערים ירושלים, חיפה, תל אביב, חדרה, הרצליה, באר שבע, חולון, רמלה, הוד השרון, נתניה, אשדוד, חיפה, רעננה, רמת גן ופתח תקווה לא מתכוונות להשבית הלימודים.

ראשי העיר "נוהגים בצורה אליטיסטית"

במרכז השלטון המקומי שיגרו תגובה זועמת להחלטת ראשי הערים. "ראש עיר שלא יצטרף למאבק הצודק של מרכז השלטון המקומי, יפגע בראש ובראשונה בתושבי העיר שלו, ויפקיר אותם לשלם מכיסם ומחינוך ילדיהם את גזירות הממשלה, שמבקשת לחתוך לרסיסים את הערים והמועצות", נמסר בהודעה.

במרכז השלטון המקומי מנסים לשדר אופטימיות ומציינים כי "גם בקרב 15 הערים החזקות יש ראשי ערים עם רגישות חברתית ועם אחריות רחבה, שהשובע הכלכלי היחסי שלהם לא מעוור אותם מול סכנת ההתמוטטות של יותר מ 100 רשויות מקומיות, והשכל הישר שלהם מוביל אותם לתובנה שהמדרון חלקלק מאוד והמפולת תגיע מהר גם אליהם אם לא יסייעו לעוצרה עכשיו". יצויין שלא ממש ברור לאילו ערים הם מתכוונים.

במרכז השלטון המקומי אף החליטו לתקוף ראשי ערים בצורה אישית. "יש ראשי ערים", לשון ההודעה, "דוגמת ראש עיריית חיפה, אשר טועים לחשוב שהירושה שקיבלו מאבות הערים שלהם תשמר אותם לאורך זמן, ונוהגים בצורה אליטיסטית, תוך שמשחקים לידי נערי האוצר, שכל חלומם הוא לתקוע טריז בין הרשויות המקומיות".

"לשבת עד שיצא עשן לבן"

בניגוד לדברים של קמינסקי, במרכז השלטון המקומי מבהירים כי אין החלטה גורפת שכזו, וכי בסופו של זה יהיה תלוי בעיריות עצמן. אך גם הם, כך נשמע, מקווים כי אכן ניתן יהיה להגיע לפתרון שלא יאלץ להכריז על שביתה. "יש לנו זמן עד מוצ"ש לשבת עם ראש הממשלה, האוצר והפנים", אמר שלמה בוחבוט העומד בראש המרכז המקומי בראיון לגל"צ. "נשב ונדבר. אנחנו הפעם לא רוצים מילים, אנחנו רוצים מעשים".

במשרד הפנים מבהירים היום חד משמעית כי הם לא רואים את השביתה כאופציה. "על כל הצדדים לשבת בחדר אחד עד שיצא עשן לבן", נמסר מלשכת השר, אלי ישי לחדשות 2 באינטרנט. יחד עם זאת, לשר הפנים היה חשוב להבהיר כי הוא סבור כי "מצב השלטון המקומי מידרדר וכי החבל סביבם מתהדק".

למכבש הלחצים מצטרפת היום גם הנהגת ההורים הארצית המתנגדת בכל תוקף לשביתה. בשעות אלו מגישה ההנהגה בקשה לצווי מניעה בבג"ץ שלא לאפשר את קיום השביתה. "לא נאפשר שבכל פעם שיש מאבק זה יהיה על גב התלמידים", מסרה אתי בנימין, יו"ר ההנהגה לחדשות 2 באינטרנט. "הרשויות יכולות להביע את מחאתן גם מבלי להשבית את הלימודים".

השביתה הגדולה: כל העדכונים

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק