עמנואל נגד החלטת בג"ץ: ספרדיות לחוד ואשכנזיות לחוד

בבית הספר לבנות "בית יעקב" בעמנואל נמשכת ההפרדה בין אשכנזיות לספרדיות. לאחר שבג"ץ התערב ומשרד החינוך הורה לבית הספר להפסיק את האפליה, הערב אנו חושפים כי התלמידות עדיין לומדות בכיתות נפרדות, ספרדיות לחוד ואשכנזיות לחוד. בינתיים ממשיכים ההורים ממוצא ספרדי להתמודד עם המציאות

אין סוף לגזענות: בבית הספר "בית יעקב" בעמנואל מקפידים על ההפרדה הקדושה בין הבנות הספרדיות לאשכנזיות - וכנראה לא יעזרו החלטות בג"ץ או איומי משרד החינוך. למרות הפרסומים וההבטחות, לומדות עדיין התלמידות בכיתות נפרדות, אחת של אשכנזיות והשנייה של ספרדיות.

לפני כשנתיים נחשפה ההפרדה הגזעית נהוגה בבית הספר. במוסד החינוכי הוקמו מחיצות בחצר, קיר חוצץ באמצע המסדרון והוגדרה תלבושת שונה לבנות שלמדו באותו בית ספר.

מאז אותו פרסום, התערב משרד החינוך ואיים בעצירת תקציבים ופגיעה כלכלית במוסד. כשזה לא עזר הוגשה עתירה לבג"ץ והשופטים החליטו פה אחד כי על מרכז החינוך העצמאי להסיר כל סממן, פורמאלי ומהותי כאחד, של תופעת האפליה אשר רווחה בבית הספר.

כיתות לפי מוצא

אז נכון, את המחיצות ואת הקיר הם הסירו, והבנות אפילו רשאיות ללבוש את אותה התלבושת. אבל בביה"ס שבו לומדות בסך הכל 150 בנות - יש שתי כיתות בכל שכבה. בכל כיתה לומדות בנות ספורות בלבד. אז למה צריך שתי כיתות? כנראה שהמוצא הוא זה שקובע.

מתוך רשימות התלמידות בכיתות, ניתן לראות באופן ברור כי עדיין קיימת חלוקה בין התלמידות לפי מוצאן. אותה חלוקה מגובה על ידי הסגל בבית הספר שממשיך להפריד ולהבדיל בין הבנות.

בינתיים, משלא השתנה המצב, החליטה הקהילה הספרדית להקים בית ספר חלופי, אולם לא כל ההורים בחרו לעבור לשם. אלה שבחרו להישאר בבית יעקב לא מתלוננים על ההפרדה - יש שיאמרו בגלל הפחד, ויש שבגלל ההרגל.

במרכז החינוך העצמאי אמרו ש"המגמות", כפי שהם מכנים זאת, אושרו על ידי מנכ"ל משרד החינוך, אך ממשרדו של המנכ"ל נמסר כי הוא עומד בתוקף על כך שהאפליה תיפסק. השאלה היא כנראה: העקשנות של איזו צד תנצח?

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק