בשבוע הבא: שביתה ענקית בכל הארץ

ראשי המרכז לשלטון מקומי החליטו רשמית: בימים א' ו-ב' בשבוע הבא יושבתו כליל הרשויות המקומיות ומערכות החינוך. הסיבה: מחאה על הקיצוץ בתקציב. בשלטון המקומי מבטיחים את "פקק התנועה הגדול בהיסטוריה" בעזרת משאיות זבל שיעלו לירושלים באיטיות. ירושלים, תל אביב, נתניה, הרצליה ורעננה הודיעו כי לא ישתתפו בשביתה

קיוויתם כבר ששנת הלימודים תיפתח כסדרה השנה? היום הולך ומתברר כי מדובר בתקוות שווא - שתתנפץ, אם לא יהיו הפתעות, כבר בשבוע הבא.

נציגי מרכז השלטון המקומי מזהירים כי עוד לפני ראש השנה ייפתח רשמית "המאבק בגזירות הממשלה". ביום ראשון וביום שני הקרובים צפויים עובדי הרשויות להשבית את גני הילדים (למעט החינוך המיוחד) ובתי הספר, ויחד עימם יושבתו גם כל שירותי הרשויות, כולל איסוף זבל, חלוקת דו"חות, קבלת קהל במשרדי העיריות ועוד ועוד. 

אבל האיום הגדול ביותר, לפי אנשי השלטון המקומי, יגיע בבוקר יום שני הקרוב - "פקק התנועה הגדול בהיסטוריה של המדינה". עשרות ואולי מאות משאיות זבל וטנדרים יעלו מכל רחבי הארץ לעבר משרד ראש הממשלה בירושלים בנסיעה איטית במיוחד שעלולה להשבית כליל את התנועה בכביש מס' 1.

מחוץ לשביתה: י-ם, ת"א, רעננה, הרצליה, נתניה

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, מדגיש היום כי בשלב זה מדובר בשביתת אזהרה בת יומיים בלבד. במידה והממשלה לא תיענה לדרישות המרכז לשלטון המקומי, לדברי בוחבוט, הם יפתחו בשביתה כללית ללא הגבלת זמן יום למחרת שמחת תורה, בעוד כחודש.

ראשי הרשויות דורשים לקבל לפחות שלושה מיליארד שקלים מתוך שבעת המיליארדים ש"גזלה מהן המדינה", לטענתם, בשש השנים האחרונות. הקיצוץ הכספי הכבד פגע לדבריהם באזרח הפשוט ובאיכות השירות לו זכאי כל אזרח. עוד מוחים ראשי הרשויות נגד הפגיעה הקשה במערכות החינוך ועל מס הבצורת שיוטל על אזרחי המדינה.

מנגד, עיריית ירושלים הודיעה הערב כי לא תצטרף לשביתה ותושבי העיר ימשיכו לקבל את כל השירותים המגיעים להם. גם מערכת החינוך תפעל כסדרה בעיר הבירה. עיריות ת"א, נתניה, הרצליה ורעננה הצטרפו להודעת עיריית ירושלים והודיעו אף הן כי לא ישתתפו בשביתה.

הנהגת ההורים הארצית תעתור מחר לבג"ץ בדרישה להוציא צווי מניעה נגד השימוש לרעה בתלמידים במסגרת השביתה. אתי בנימין, יושבת ראש ההנהגה, אמרה הערב לחדשות 2: "לא נאפשר שבכל פעם שיש מאבק יהיה זה על גב התלמידים, הרשויות יכולות להביע את מחאתן גם מבלי להשבית את הלימודים".

"כנראה שהפגישה עם מדונה חשובה יותר מפגישה עם ראשי הרשויות"

בוחבוט תקף את מדיניות הממשלה בטיפול בבעיות של הרשויות המקומיות. "ממשלת 'הישראבלוף' של נתניהו רימתה אותנו ולא עומדת בהתחייבויותיה. כל שר מטיל את האחריות על שר אחר, וראש הממשלה שותק." אמר בוחבוט. עוד הוסיף כי "כנראה שפגישה עם מדונה יותר דחופה וחשובה מפגישה עם ראשי הרשויות המקומיות".

שר החינוך גדעון סער קרא הערב לראשי הרשויות שלא להשבית את מערכת החינוך. "אני מבין את הבעיות והמצוקות עמן מתמודד מרכז השלטון המקומי". לדברי סער, "תהיה זו טעות קשה לפגוע בלימודים ובתלמידים". משיחה שערך סער הערב עם מנכ"ל משרדו וראשי ארגון המורים, סיכמו הצדדים כי המורים יגיעו בכל מקרה ביום ראשון לבתי הספר כרגיל. משרד החינוך נערך לבלאגן הצפוי ביום ראשון ויפתח חדר מצב שאליו כל הורה יוכל להתקשר ולבדוק האם מתקיימים לימודים בבתי הספר של ילדיו.

המשמעות המיידית: ייתכן שלפחות חלק מהמורים יגיעו לבתי הספר ללמד, אולם ללא המאבטחים, השרתים והמזכירות - המקבלים את משכורתם מהרשות המקומית - בתי הספר לא ייפתחו ולא יתקיימו לימודים.

גם הנהגת ההורים הארצית תנסה למנוע את השבתת מערכת החינוך. כתבתנו שרה ב"ק מעדכנת כי מחר תוגש עתירה מחר לבג"ץ בדרישה להוציא צווי מניעה נגד השימוש לרעה בתלמידים במסגרת השביתה. אפי בנימין, יושבת ראש ההנהגה, אמרה הערב לחדשות 2: "לא נאפשר שבכל פעם שיש מאבק יהיה זה על גב התלמידים, הרשויות יכולות להביע את מחאתן גם מבלי להשבית את הלימודים".

"הפעם - נלך עד הסוף"

בעקבות ההזנחה, לטענת השלטון המקומי, של משרדי הממשלה בטיפול הבעיות ברשויות, יחרימו ראשי הרשויות את שרי הממשלה והודיעו כי לא יגיעו לאירועי הרמת הכוסית המתוכננות לקראת ראש השנה.

כבר היום החרימו רוב נציגי הרשויות את הטקס בראשות שר הביטחון, אהוד ברק. מחר צפויים ראשי הרשויות מהליכוד להחרים את הטקס החגיגי שייערך בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"הפעם נלך עד הסוף ובאין ברירה נחזיר את מפתחות הערים לנתניהו ושריו, שהם ינהלו את הרשויות ואז ניווכח בגבורתם הכלכלית", סיכם בוחבוט. והתלמידים? הם יכולים כבר להיערך לקראת סוף שבוע ארוך במיוחד.

השביתה הגדולה בשבוע הבא: כל הפרטים

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק