מכונות השיקוף הגיעו לבתי הספר

את זה עוד לא ראינו: התלמידים באשקלון גילו כי בית ספרם הפך למבצר מאובטח. כל תיק נסרק בקפידה גם במכונות שיקוף, ולובשי המדים לא נתנו מקום להפתעות. ואם זה לא מספיק, מתברר כי מצלמות האבטחה שפוזרו ברחבי העיר לא רק מצלמות, אלא גם נוזפות בתלמידים הסוררים

"תביא את התיק שלך, בבקשה. גם אתה, בוא הנה... יש לכם משהו שלא אמור להיות בתיק? סכינים מספריים, משהו?" - כך התקבלו תלמידי מקיף ד' באשקלון על ידי לובשי המדים בכניסה לבית ספרם.

הילדים לא ממש הצליחו להבין מה עושים כל כך הרבה שוטרים בכניסה. "למה עושים את זה? מה זה השטויות האלה?", שאלו התלמידים המופתעים. לראשונה בישראל הוצבה הבוקר משאית לשיקוף סמוך למוסד לימודי בניסיון להתמודד עם האלימות הגואה. המטרה אחת: איתור אמצעי תקיפה - סכינים, דוקרנים וכלים חדים אחרים בתיקי התלמידים.

רק ביום שישי האחרון הותקף ילד באחד מבתי הספר בעיר באמצעות מגרפה. גם אירועי דקירה לא חסרים - כך למשל, כלי תקיפה ובהם סכין קפיצית ואולר נתפסו אצל נערים בעיר ממש לאחרונה.

"האח הגדול" בבית הספר

"תסכים אתי שילד שבא עם אגרופן כזה לבית ספר הכוונות שלו הן לא תמימות", אומר סנ"צ חיים בלומנטל, מפקד משטרת אשקלון בעודו מראה את אחד מכלי התקיפה שהחרים.

הבדיקה היא חלק מפרוייט שמוביל מפקד המחוז הדרומי במשטרה יוחנן דנינו יחד עם העיריות וארגוני ההורים. אבל לא מדובר רק בשיקוף תיקים, אלא גם במוקד העירוני שרואה הכל.

500 מצלמות מותקנות בימים אלו מחוץ לבתי הספר באשקלון קולטות כל תנועה חשודה. "המערכת קודם כל עובדת על רמת רגישות מסוימת", מסביר יוסי גרינפלד מנהל הביטחון בעיריית אשקלון. "אם היא מזהה תנועה יותר מהירה ופעילות יותר נמרצת, היא מקפיצה למוקדן על מסך מלא את מה שקורה".

וזה לא הכל. מתברר כי האח הגדול לא רק צופה אלה גם מדבר. "ילדים להפסיקה את הקטטה", נשמע בוקע מאחת המצלמות. "אתם מצולמים".