הסתיימה השביתה בי-ם: הילדים חוזרים לבי"ס

שביתת הסייעות, השרתים, המזכירות ועובדי הניקיון בירושלים הסתיימה בשעות הצהריים. ברקת חידש הבוקר את המגעים עם ועד העובדים בעיר מה שהוביל לקביעת הסכם בין שני הצדדים

הסתיימה שביתת עובדי עיריית ירושלים: הסתדרות ועד עובדי עיריית ירושלים הגיע בצהריים להסכם עם ראש העיר ניר ברקת, לפיו יוקם פורום משותף של ועד העובדים וההנהלה, ויגובשו נגנוני קליטה של עובדי מיקור חוץ.

עוד סוכם כי בחודש דצמבר השנה תיערך פגישה לשם דיווח על התקדמות הצדדים. ההסכם הושג אחרי שברקת חידש הבוקר את המגעים עם ועד העובדים העירוני במטרה להביא לסיומה של השביתה, שגרמה לפגיעה בפעילות הגנים וכמה מבתי הספר, בפינוי אשפה במתן דוחות ובשירותים נוספים.

בשל שביתת עובדי העירייה 10,000 ילדים נאלצו להישאר בבית במקום ללכת לבתי ספר ולגנים. "בימים הראשונים ההורים בגן הסתדרו בינהם והחליפו את הסייעות בגנים, שהן עובדות עיריית ירושלים. אבל הבוקר קיבלנו הודעה שהגן כלל לא ייפתח כיוון שהגננות, שהן עובדות של משרד החינוך, קיבלו הוראה לא לעבוד ללא סייעת", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט ליאת חזן, אם משכונת גילה בירושלים. "ההסבר שקיבלנו הוא שמדובר בתחילת השנה, והילדים עדיין לא מכירים - אז הדלת סגורה".

מלחמות פנימיות בעייריה

"אין לנו אפשרות להתארגן על בייביסיטר ביננו, כי זה גן חדש והילדים עדיין לא מכירים אחד את השני, אין לנו אפילו דף קשר", הוסיפה ליאת בשעות הבוקר, טרם החתימה על ההסכם. "אז אנחנו שוב נאלצים להישאר עם הילדים בבית, או לקחת אותם איתנו לעבודה. זה לא קל".

בשביתה הילדים הם אלו שסבלו בעיקר מהמצב. "הם קמו בבוקר, ראו את האחים שלהם שהולכים לבית הספר והם פשוט היו אומללים", תיארה ליאת. בגלל שגם שירותי הניקיון והמזכירויות שבתו, היה חשש כי השביתה תשתק את העיר כולה.

ואכן, ככל שעברו הימים הצטבר הזבל ברחובות הבירה, וגבר הלחץ על ראש העיר למצוא פתרון לשביתה. גורמים בעירייה מספרים שהשביתה נובעה ממלחמות פנימיות בין ראש העיר לעובדי הוועד הוותיקים בעייריה. "ברקת מנסה לעשות סדר ולהנחיל משמעת בעייריה, אז וועד העובדים מחזיר לו על כך בשביתה", סיפר גורם המקורב לנושא.

הורים הגיעו לנקות את בתי הספר

"יו"ר הוועד הודיע במשך יותר מחודש שתהיה שביתה, אבל ראש העירייה והרבה מהעובדים בלשכתו היו בחופשות. זה לא עניין אף אחד וחשבו שיהיה 'הוקוס פוקוס' והעניין ייפתר", אומרת אתי בנימין, יו"ר ועד ההורים הארצי. "לא יכול להיות שראש העיר לא ידבר עם הוועד, לא ייתכן שיהיו מלחמות אגו וכבוד ביניהם. אנחנו מבקשים להסיר את האגו ולפתור את הבעיות שמזיקות לתושבי לעיר".

"אי אפשר שבתי הספר יהיו מטונפים, במיוחד כשיש סכנה להתפשטות של שפעת חזירים", הוסיפה בנימין. "פונים אלי מוועדי הורים ומדברים על ההיגיינה בבתי הספר, אבל כבר שלושה ימים לא ניקו את השירותים בבתי הספר. זה הגיוני שנכניס 600 תלמידים לבית ספר כזה?" 

טרם סיום השביתה, ניסו ההורים למצוא פתרונות גם בסוגייה זו. במספר בתי ספר נרתמו ההורים והגיעו לנקות בעצמם. "ההורים חנוקים. חבל לנו להפסיד את ימי החופש שלנו בגלל המלחמות שלהם", אמרה הבוקר האם מירושלים. אך לאור חתימת ההסכם יוכלו מחר בבוקר לשוב גם ההורים וגם התלמידים לסדר יומם הרגיל. 

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק